Konferencja Sensorycznie i na serio

18 październik 2024

9:00-15:00

Kraków, Tesco Technology ul. Przy Rondzie 4

Udział w konferencji jest darmowy, ale liczba miejsc ograniczona.

Dostępne gry i komputery

Czy osoby z niepełnosprawnościami stają się ważną grupą docelową dla producentów gier?

Jakie nowości czekają nas w związku z rozwojem nowych interfejsów komputerowych i AI?

Oddajemy głos ekspertom i przyglądamy się szerokiemu spektrum produktów rozrywkowych, terapeutycznych, edukacyjnych. 

Wykłady i warsztaty

 

Zapraszamy na wykłady i spotkania z ekspertami, lecz również na część praktyczną – warsztaty z praktykami wykorzystującymi w pracy nowoczesne technologie. 

W przestrzeni konferencji znajdzie się miejsce dla stanowisk z symulatorami, VRem, haptyką, eyetrackingiem, sprzętem prezentującym bariery związane ze starością . 

 

Świat g/Głuchych

 

Dlaczego g/Głuchy piszemy równocześnie z dużej i małej litery? 

Czy wszyscy g/Głusi rozumieją po Polsku?

W każdym roku staramy się przybliżyć uczestnikom obraz świata konkretnej grupy ze specjalnymi potrzebami. Tym razem porozmawiamy o kulturze ludzi g/Głuchych. 

 

Organizacja

Wszystkie wydarzenia tradycyjnie organizuje dla Was akcja Sensorycznie i na Serio oraz Fundacja Per Aspera.

Osobiście zapraszają organizatorzy: Magdalena Dydyszko, Piotr Kowalski, Agnieszka Opozda. 

 

Współorganizacja

Trzeci rok z rzędu spotkamy się dzięki wsparciu Tesco Technology

Zaangażowany zespół zapewni przyjazną przestrzeń dla ponad 150 gości oraz dostępność konferencji:

  •  napisy na żywo
  •  pętle indukcyjne
  • tłumaczenie PJM

Patronat

Dziękujemy za patronat nad tegoroczną konferencją roztoczony przez PFRON i Marszałka Województwa Małopolskiego.

Logotyp wydarzenia sensorycznie i na serio. Poukładane w mozaikę piktogramy prezentujące różne zmysły. dźwięk dochodzący do ucha, zapach dochodzący do nosa, palec symbolizujący dotyk, oko wzrok i usta smak.
Logotyp fundacji: z lewej litera P połączona z literą A, po prawej napis Per Aspera Fundacja
Mężczyzna z mikrofonem występuje na konferencji
Logotyp miasta Krakowa. Niebieski kwadrat złożony z mniejszych prostokątów, który w sposób schematyczny przedstawia widok z góry na rynek krakowski, gdzie poszczególne prostokąty to kwartały kamienic a przerwy pomiędzy nimi to znane ulice Krakowa.
Mężczyzna z mikrofonem występuje na konferencji
Logotyp Urzędu Marszałka Wojewódzwa Małopolskiego. Wielokolorowe półprzeźroczyste pasy układające się w górskie szczyty z podpisem małopolska.

Organizatorzy

Magdalena Dydyszko

Liderka społeczna, inicjatorka ogólnopolskiego forum współpracy biznesu i nauki „Sensorycznie i na serio”. Konsultantka, trenerka i praktyczka. Od 2015 roku zaangażowana w promowanie inkluzywności i dostępności oraz rozwój i wdrażanie strategii wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami. Pełniła rolę Rzeczniczki Osób z Niepełnosprawnością w Urzędzie Transportu Kolejowego, koordynatorki ds. dostępności w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, ekspertki ds. dostępności w mBanku.
Obecnie Chief Openbility Officer w Feel Comfort, gdzie odpowiada za Openbility – narzędzie badawcze, które umożliwia firmom ocenę ich otwartości na współpracę i zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Współautorka standardu oraz narzędzia oceny dostępności komunikacyjnej i architektonicznej w firmach, szkoleniowiec Kompetencji na Plus+, ekspertka i doradczyni w zakresie oceny standardów dostępności informacyjno-komunikacyjnej i architektonicznej organizacji.

Piotr Kowalski

Organizator „Sensorycznie i na serio”. Absolwent Literaturoznawstwa i Antropologii UJ. Autor setek kursów e-learningowych jako Dydaktyk Medialny. Programista. Dyrektor ds. rozwoju produktu wprowadzający na rynek oprogramowanie specjalistyczne dla przemysłu i edukacji. Zrealizował z sukcesem wiele projektów unijnych z programów “Innowacyjna Gospodarka” oraz “B2B”. Działacz społeczny, współzałożyciel Fundacji Per Aspera, w której rozwija projekty indywidualnych interfejsów dla dzieci niepełnosprawnych i z neurologicznym uszkodzeniem mózgu. Założyciel PDMA Central Europe.

Potencjał interaktywnych technologii rozrywkowych w rehabilitacji fizycznej i mentalnej

Anna Sibilska-Mroziewicz

CTO zespołu VeReePW, specjalizującego się w tworzeniu innowacyjnych aplikacji VR/AR dedykowanych rehabilitacji i edukacji. Jako nauczyciel mechaniki na uczelni wyższej, wprowadza nowoczesne metody dydaktyczne, w tym te oparte na AI, które wspierają aktywne uczenie się i intuicyjne zrozumienie skomplikowanych zagadnień. Z pasją rozwija swoje umiejętności, a poprzez tworzenie rehabilitacyjnych aplikacji VR/AR chce pomagać innym w powrocie do zdrowia. Politechnika Warszawska.

Maria Haberny

Projektantka wzornictwa przemysłowego, absolwentka ASP w Krakowie oraz projektowania jachtów na Politechnice Mediolańskiej. Obecnie doktorantka na krakowskiej ASP, gdzie bada, jak inspiracja może być wykorzystywana w procesie projektowania. Jej zainteresowania skupiają się na innowacjach, nowych technologiach w designie oraz biomimikrze – inspirowanej naturą. Zajmuje się również projektowaniem uniwersalnym i dostępnym (accesible design).
Od dziesięciu lat związana z branżą projektowania automotive, zdobywała doświadczenie w firmach w Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Od sześciu lat pracuje nad wykorzystaniem potencjału światła w projektowaniu produktu, traktując je zarówno jako narzędzie estetyczne, jak i interfejs komunikacyjny. Zajmuje się także Human Centered Lighting, badając wpływ światła na człowieka i jego zmysły. Autorka projektu „Indigo” dedykowanemu osobom z ADHD i autyzmem, opartego na wykorzystaniu bioluminescencji w terapii i w neuroróżnorodności.

Katarzyna Koba

Założycielka firmy RoboKoba oraz uznawany szkoleniowiec wśród 100 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce zajmujących się sztuczną inteligencją (AI) i rozszerzoną rzeczywistością (XR). Jej pasją i specjalnością jest zaangażowanie w popularyzację nowych technologii dla biznesu. Oferuje usługi doradcze, szkoleniowe oraz wdrożeniowe dla firm i osób zainteresowanych wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi wspomagających transformację cyfrową. Jako CEO firmy RoboKoba oraz właścicielka startupu SensiVR Health, jest pionierką immersyjnych i haptycznych technologii kreatywnych oraz projektantką innowacji w zakresie edukacji przyszłości, cyfrowego zdrowia oraz digitalizacji kultury. Współpracując z siecią przedsiębiorczych kobiet jako ambasadorka międzynarodowej organizacji non-profit Women in Immersive Technology EU, podejmuje wyzwania przywódcze związane z dzieleniem się doświadczeniami i wiedzą w zakresie nowych technologii, a jako współzałożycielka Fundacji ERA organizuje wydarzenia na rzecz wspierania postępu wiedzy i popularyzacji nauki.

Paulina Rutka

Prezeska Zarządu Fundacji na rzecz Zawsze Dostępnej Komunikacji (AAC) i Technologii Wspomagającej (AT) – generAACja, Specjalistka AAC. Jej misją jest mówienie o tym, że komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC) zmienia życie! Z wykształcenia jest socjolożką, logopedką i psycholożką.Jest praktykiem AAC , prowadzi konsultacje dla Użytkowników AAC i ich rodzin, szkoli i superwizuje zespoły, zajmuje się doborem technologii oraz szeroko rozumianą dostępnością komunikacyjną. Poza pracą w Fundacji prowadzi własną działalność – KIWI Komunikacja Wspomagająca.

Agata Spała-Zakrzewska

Ekspertka ds. zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Przedsiębiorczyni. Edukatorka. Prezeska Zarządu przedsiębiorstwa społecznego „HR Fair Play” (sp. z o.o non-profit). Prowadzi szkolenia skierowane do firm, instytucji i organizacji wspierając je w budowaniu otwartości i wiedzy w zakresie współpracy z osobami z niepełnosprawnością. Przełamując schematy i stereotypy, przedstawia realne szanse i korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Wspiera firmy w budowaniu strategii i działań skierowanych na budowanie inkluzywnych miejsc pracy, otwartych na różnorodność organizacji. Wspiera instytucje publiczne i firmy we wdrażaniu dostępności dla osób z różnymi potrzebami. Jest audytorką i ekspertką ds. dostępności. Współautorka Standardów Dostępności POZ i Szpitali oraz poradnika „Komunikacja z pacjentami ze szczególnymi potrzebami”.

Wyróżniona jako jedna ze 100 najbardziej wpływowych osób z niepełnosprawnością w Polsce (Lista Mocy, Fundacja Integracja). Laureatka nagrody „Lady D.” w kategorii Życie Zawodowe – promowanie pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami. Ambasadorka Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

 

Dostępność gier komputerowych w oczach gracza i twórcy - wspólne cele

Julia Zakrocka

Projektantka dostępnych produktów cyfrowych i nie tylko, facylitatorka i ilustratorka. W duchu “nic o nas bez nas” tworzy inkluzywne produkty biorąc pod uwagę potrzeby osób z niepełnosprawnościami, neuroróżnorodnością i innych mniejszości społecznych. Aktywistycznie wspiera osoby z niepełnosprawnościami poprzez działania w social media, kampaniach społecznych, takich jak „Nic co ludzkie nie jest nam obce” Fundacji Avalon. Bohaterka artykułów w Wysokich Obcasach i Miesięczniku Znak. Prywatnie fanka gier komputerowych, zwłaszcza tych, które chwytają sa serca swoją historią oraz dostępnościowymi rozwiązaniami.

Dorota Orzeszek

Specjalistka ds. dostępności cyfrowej i badaczka UX w sektorze publicznym. Badaczka w projektach naukowych dotyczących umiejętności językowych dzieci oraz modelów mentalnych technologii u osób starszych. Programistka i UX designerka w R&D, projektantka interfejsów i funkcji dostępności dla smartfonów, smart TV, smart home, smartwatchy i IoT. Prowadzi szkolenia ze świadomości szczególnych potrzeb wynikających z niepełnosprawności (disability awareness) oraz z projektowania uniwersalnego, dostępności cyfrowej i zasad WCAG. Szczególnie interesują ją kwestie związane z niepełnosprawnościami wzroku oraz starzeniem poznawczym.

Karolina Kałużyńska

Managerka Komunikacji, Specjalistka ds. komunikacji i PR z doświadczeniem w sektorze gier wideo i esportu. Obecnie Managerka Komunikacji w Stowarzyszeniu Producentów i Dystrybutorów Gier Wideo. Jej misją jest uczynienienie gamingu przestrzenią dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy sprawności ruchowej. Ambasadorka Women in Games – globalnej organizacji wspierającej kobiety w branży gier wideo.

Magdalena Szewczyk

Medioznawczyni zajmująca się badaniem zagadnienia dostępności w grach wideo, oraz środowiska graczy z niepełnosprawnościami z perspektywy osoby, która sama do niego należy. Obecnie kontynuuje swoje studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pasjonatka gier wideo od dzieciństwa, wierzy, że każdy, niezależnie od posiadanej dysfunkcji, powinien mieć możliwość cieszenia się grami.

 

Tomasz "Lirin" Tworek

Tomek jest niewidomym perkusistą, wokalistą, inżynierem audio, aktorem głosowym i konsultantem ds. dostępności. Aktywnie współpracuje z developerami oraz modderami nad kwestiami accessibility w grach. Pracował nad m.in. grą „Skullgirls” – pierwszą grą dla osób niewidzących z gatunku 2D fighter, oraz nad „Hadesem”, który dzięki modom stał się pierwszym roguelike’iem dostępnym dla niewidomych. Podobnie dzięki modom przyczynił się do zwiększenia dostępności gry „Slay the Spire”, pracując z grupą modderów przy wprowadzeniu do gry potrzebnych funkcji. Z francuskim developerem COWCATGames współpracował również nad grą „BROK: The InvestiGator” przy uczynieniu z niej pierwszego w pełni dostępnego dla niewidomych tytułu z gatunku point-and-click.

Piotr Tarasewicz

Piotr, zwany również Krzysztofem, w środowisku niewidomych jest znanym kompozytorem, pianistą, organistą i autorem tekstów. Może poszczycić się tytułem laureata wielu konkursów wokalno-instrumentalnych, gdzie zdobywał różne nagrody, od wyróżnień po Grand Prix. Pokazuje, w jakich zawodach odnaleźć się mogą osoby niewidome. Od studiów zaczął interesować się audiogrami, czyli grami, które odbieramy nie oczami, lecz słuchem. Najpierw grał w gry zręcznościowe, logiczne i RPG, m.in. Blind Legend. Potem współtworzył ścieżki dźwiękowe polskiej wersji symulatora lotu samolotem dla niewidomych, Eurofly. Dodatkowo wcielił się w rolę kontrolera ruchu naziemnego i powietrznego. Piotr na co dzień jest również przewodnikiem na wystawie ”W stronę ciemności” w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI, na której stara się przybliżyć zwiedzającym świat, w którym żyjemy, z perspektywy osoby niewidomej.

Jacek Piotrowski

W wyniku choroby stracił wzrok jeszcze we wczesnym dzieciństwie. To nie powstrzymało go to przed podróżowaniem oraz działalnością w sprawie dostępności dla osób niepełnosprawnych w przestrzeni miejskiej. Pracując jako treser psów przewodników, Jacek ma na swoim koncie trzy w pełni wyszkolone psy i dziesiątki innych, w których treningu pomagał. Zawsze można spotkać go w towarzystwie jego własnego pupila, który nie odpuszcza go na krok. Jacek jest współtwórcą w audiogrze Eurofly. Użyczył swój głos jako kontroler ruchu powietrznego. Dzięki temu gracz miał do wyboru kogo jako pilot chce słuchać na ziemi i w powietrzu. Jacek pracuje również w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI na wystawie „W stronę ciemności”. Swoich gości stara się przekonać do twierdzenia, że osoby z dysfunkcją wzroku mogą naprawdę wiele.

Mechanizmy wspierania innowacji dostępnościowych w produktach cyfrowych

Julita Dul-Tomczuk

Pasjonatka dostępności, praw człowieka oraz DEI. Działa na rzecz CSR, ESG oraz CX/UX, odkrywa tajniki neuroróżnorodności. Liderka prostego języka.  Absolwentka kierunku rewizji finansowej na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 20 lat zbiera doświadczenie w bankowości i obsłudze klienta ( call center, bankowość detaliczna i korporacyjna, analiza ryzyka) w Citi Handlowym i Santander Bank. Od ponad 3 lat specjalizuje się w tematyce dostępności, społecznej odpowiedzialności biznesu i doświadczeń klienta. W Banku Gospodarstwa Krajowego wdraża dostępność i pełni funkcję koordynatora dostępności, wspiera projekty z zakresu ESG i wolontariatu pracowniczego. Prywatnie mama trzech synów i córki. Wrażliwa perfekcjonistka i mistrz logistyki.

Rafał Barański

Pracownik samorządowy z doświadczeniem pracy w instytucjach rynku pracy oraz pomocy społecznej. Na co dzień zaangażowany w planowanie strategiczne, zarządzanie kadrą i projektami oraz innowacje społeczne. Działalność naukową realizuje w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu KEN w Krakowie realizując badania dotyczące roli polityki publicznej w deinstytucjonalizacji usług społecznych. Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, Przewodniczący Kapituły Konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej. Autor licznych projektów społecznych realizowanych przez organizacje III sektora.

 

Bogdan Dąsal

Z inicjatywy organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych powołany na stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych. W swojej pracy w sposób kompleksowy zajmuje się problematyką osób niepełnosprawnych. Jest współtwórcą i koordynatorem pierwszego wieloletniego programu określającego kierunki działań Gminy Miejskiej Kraków w obszarze problematyki osób niepełnosprawnych. Koordynował prace nad kolejnymi programami i aktywnie uczestniczył w tworzeniu Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w obszarze dotyczącym problematyki osób niepełnosprawnych. Współtworzył „Program dostosowania systemu komunikacji miejskiej do obsługi osób niepełnosprawnych” oraz koordynuje jego realizację.

Założyciel i działacz krakowskich i warszawskich organizacji działających w środowisku osób niepełnosprawnych m.in. Ogólnopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Współtwórca Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych – instytucji reprezentującej interesy osób niepełnosprawnych w Krakowie i Małopolsce, obecnie pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmiku.

Aktywny sportowiec, wielokrotny uczestnik „Cracovia Maraton”, inicjator i założyciel sekcji szermierki na wózkach przy Krakowskim Klubie Szermierczym, Polskiego Stowarzyszenia Nurków Niepełnosprawnych, członek sekcji narciarskiej Klubu Sportowego „START” Poznań.

Uhonorowany wyróżnieniem w Ogólnopolskim Konkursie „Człowiek bez barier” organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką honorową „Za zasługi na rzecz społeczności lokalnej”.

Marcin Krzanicki

Projektant UX – od kilkunastu lat wdraża zasady projektowania zorientowanego na ludzi w sektorze publicznym, branży lotniczej, fintech oraz narzędzi do pracy z danymi. Wykładowca – przekazuje wiedzę studentkom i studentom kierunków związanych z projektowaniem produktów cyfrowych na krakowskim AGH i warszawskim SWPS, gdzie przy pomocy autorskiego programu wprowadza ich w temat dostępności (nie tylko) cyfrowej. Prelegent i mentor – występował na takich konferencjach jak UX Poland, WaysConf czy hackathon dostępnościowy “Sensorycznie i na serio”.

Wystąpienia indywidualne

Osoby g/Głuche w świecie interaktywnych multimediów

Osoby g/Głuche w świecie interaktywnych multimediów

Kamila Kuźmiuk

Niesłysząca programistka gier, obecnie studiuje na kierunku Junior Game Programmer w FutureGames Warsaw. Uwielbia gry od dzieciństwa i zawsze marzyła o tworzeniu wyjątkowych gier z animowanym językiem migowym zamiast języka mówionego. Jest również współzałożycielką Violet Gnome, niezależnego studia tworzącego gry w Warszawie, a obecnie pracuje nad motion capture dla animacji języka migowego.

Innowacje ROPS

Innowacje ROPS

Dominika Marszałek-Rojek

Doradczyni, szkoleniowiec i animatorka organizacji pozarządowych. Od 2016 roku związana z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie gdzie zajmuje się inkubacją, testowaniem i upowszechnianiem innowacji społecznych w tematyce włączenia społecznego i zwiększania dostępności. Obszary, które najchętniej eksploruje to kreowanie rzeczywistości otwartej na wszystkich, wspieranie osób z niepełnosprawnościami, rynek pracy i wzmacnianie inicjatyw oddolnych. W Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera prowadzi zajęcia z projektowania i zarządzania innowacjami.

 

Finansowanie unijne na innowacje związane z dostępnością

Finansowanie unijne na innowacje związane z dostępnością

Aneta Foryś

Specjalistka w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Krakowie przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Na co dzień informuje, doradza i szkoli na temat możliwości pozyskania dofinansowania ze środków Funduszy Europejskich z programu regionalnego i programów krajowych. Specjalizuje się w tematyce związanej z projektami badawczo-rozwojowo-wdrożeniowymi dla przedsiębiorców.

Logotyp wydarzenia sensorycznie i na serio. Poukładane w mozaikę piktogramy prezentujące różne zmysły. dźwięk dochodzący do ucha, zapach dochodzący do nosa, palec symbolizujący dotyk, oko wzrok i usta smak.

Zgłoś swój udział w konferencji

Udział w konferencji jest darmowy, ale liczba miejsc ograniczona.

    Nasi partnerzy