Serio o dostępności 9 kwietnia 2025
16:30 – 19:00

Apteka Designu w Krakowie

ul. Mikołaja Kopernika 19A

Ewakuacja osoby z niepełnosprawnością

Podczas poprzedniego spotkania „Na Serio” rozgorzała dyskusja nad tematem generalnego BRAKU PRZYGOTOWANIA osób i instytucji w świetle sytuacji wymagających przeprowadzenia ewakuacji. Wracamy zatem po miesiącu z programem dotyczącym wiedzy, umiejętności i sprzętu potrzebnego do ratowania życia w momentach krytycznych.

Poznamy istniejące przepisy. Dobre praktyki. Najczęstsze błędy i zaniedbania. Z uwagi na miejsce spotkania zastanowimy się nad wczesnym przewidywaniem potrzeb bezpieczeństwa już na etapie projektowania rozwiązań. 

 Uwaga!!! Prelekcje i dyskusja rozpoczną się o 17:00. Osoby, które przyjdą pół godziny wcześniej będą miały możliwość zwiedzić cały budynek Apteki pod opieką pracowników i asysty. 

Razem tworzymy dostępność

Coraz więcej osób zajmuje się wprowadzaniem dostępności w instytucjach, firmach i organizacjach pozarządowych. Edukujemy, audytujemy, konsultujemy, a często również walczymy o wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w budynkach użyteczności publicznej, w punktach obsługi klienta, usługach… lista jest nieskończona.

Podczas rozmów na licznych ostatnio konferencjach dostępnościowych, zrodził się pomysł, aby osoby zawodowo zajmujące się dostępnością zaczęły się spotykać w celu wymiany doświadczeń, inspiracji i konfrontacji wyników swojej pracy z rzeczywistością. Dlatego właśnie zapraszamy Was na kawę i ciastko.

Uważamy również, że bardzo ważne w naszej pracy tj. koordynatorów, audytorek, szkoleniowców, HRu, architektek etc. jest pamiętanie DLACZEGO i dla KOGO zajmujemy się dostępnością. Dlatego bardzo zależy nam na uczestnictwie, podczas Serio o dostępności, osób z niepełnosprawnościami, które korzystają z zarządzanych przez nas bibliotek, urzędów, muzeów i środków komunikacji.

Zapraszamy.

Gospodarze

9 kwietnia 2025 spotykamy się w Aptece Designu w Krakowie na zaproszenie Krakowskiego Biura Festiwalowego.

  • Barbara Zając – Koordynatorka ds. Dostępności KBF
  • Barbara Fijał – Kurator programowy Apteki Designu
Logotyp wydarzenia sensorycznie i na serio. Poukładane w mozaikę piktogramy prezentujące różne zmysły. dźwięk dochodzący do ucha, zapach dochodzący do nosa, palec symbolizujący dotyk, oko wzrok i usta smak.
Logotyp fundacji: z lewej litera P połączona z literą A, po prawej napis Per Aspera Fundacja
Logotyp Apteki Designu. litery małe a i duże D przedstwaione w postaci figur geometrycznych.

Dyskusję rozpoczną

Działania na rzecz dostępności podejmowane przez KBF i Aptekę Designu

Działania na rzecz dostępności podejmowane przez KBF i Aptekę Designu

BarBARA ZAJĄC, Barbara Fijał

Barbara Zając, Barbara Fijał –  Działania na rzecz dostępności podejmowane przez KBF i Aptekę Designu

Poradnik "Akcja: ewakuacja". Organizacyjne aspekty ewakuacji i praktyczne wskazówki jej przeprowadzenia.

Poradnik "Akcja: ewakuacja". Organizacyjne aspekty ewakuacji i praktyczne wskazówki jej przeprowadzenia.

Paulina Tota-Stawarczyk

Paulina Tota-Stawarczyk – Poradnik „Akcja: ewakuacja”. Organizacyjne aspekty ewakuacji i praktyczne wskazówki jej przeprowadzenia.

Akcja: ewakuacja. Kogo i w jaki sposób ewakuować w sytuacji zagrożenia.

Akcja: ewakuacja. Kogo i w jaki sposób ewakuować w sytuacji zagrożenia.

Blanka Przedpełska

logotyp z litrami pbb - fundacja Polska Bez Barier

Blanka Przedpełska. Akcja: ewakuacja. Kogo i w jaki sposób ewakuować w sytuacji zagrożenia.

Wymogi prawne dot. ewakuacji. Pokaz sprzętu ewakuacyjnego w praktyce.

Wymogi prawne dot. ewakuacji. Pokaz sprzętu ewakuacyjnego w praktyce.

dawid obierzychleb

Logotyp i nazwa firmy Ensafe

Dawid Obierzychleb. Wymogi prawne dot. ewakuacji. Pokaz sprzętu ewakuacyjnego w praktyce. 

Poradnik dostępności

Miejsce spotkania

Spotkanie odbędzie się w budynku Apteki Designu w Krakowie przy ulicy Mikołaja Kopernika 19A, w sali numer 53 na parterze.

Dostępność architektoniczna

Budynek posiada dwa wejścia – od północy (wejście na poziom 0) i południa (wejście na poziom -1). Z uwagi na usytuowanie sali zachęcamy do użycia wejścia od strony południowej. Do tych drzwi prowadzi również szeroki podjazd dla wózków.

Pod sam budynek Apteki oraz pod rampę można podjechać samochodem bezpośrednio. Droga dojazdowa prowadzi przez szlaban na parking płatny od strony Centrum Dydaktyczno Kongresowego UJ. Aby wjechać do środka konieczne jest uiszczenie opłaty za parking.  

Na obu poziomach drzwi są szerokie, otwierane manualnie. W budynku jest winda (wjazd 75 cm) pomiędzy kondygnacjami. Brak barier w ciągach komunikacyjnych na poszczególnych piętrach budynku.

Niestety toalety nie są jeszcze dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika.

KBF przygotował audiodeskrypcję obiektu, czyli dokładny opis przestrzeni, co pozwala zarówno na dotarcie do Apteki Designu, jak i na poruszanie się po Aptece Designu osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Pliki do odsłuchania:

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością słuchu

W budynku dysponujemy stanowiskową pętlą indukcyjną dla osób słabosłyszących. Film informacyjny w PJM o Aptece Designu: https://youtu.be/XlRdYUvYJoc?si=rDIjNP6DLUOKg36Q

Spotkanie będzie tłumaczone na PJM.  

W budynku dysponujemy również pokojem wyciszenia dla osób z nadwrażliwością sensoryczną.

Dojazd

Aktualną listę linii tramwajowych można znaleźć na stronie mpk.krakow.pl w zakładce „Rozkłady”. Nad Halą Targową znajduje się przystanek kolejowy Kraków Grzegórzki.

Do budynku Apteki możemy się dostać wjeżdżając w głąb dzielnicy Wesoła przez ulicę Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Od strony ulicy Mikołaja Kopernika lub od strony ul. Grzegórzeckiej.

Najprostsza i najkrótsza droga prowadzi od ulicy Grzegórzeckiej. Przystanek tramwajowy „Hala Targowa” znajduje się około 650 metrów od lokalizacji.

W przypadku podróży taksówką lub własnym samochodem można się zatrzymać na parkingu przy ulicy Śniadeckich (wjazd od ulicy Kopernika). Parking jest płatny.

Pod Halę Targową kursują tramwaje linii: 1, 17, 19, 22 i autobusowe 184. Na ul. Lubicz kursują tramwaje linii: 3, 4, 8, 14, 18, 20, 24, 50, 52 i autobusowe linii: 124, 125, 152, 424. Na przystanek Teatr im. Słowackiego 01 kursują tramwaje linii 4, 14, 20, 52, 62, 64 i autobusy linii: 124, 152, 424, 502, 601, 605, 608, 609, 611, 662, 664, 669, Teatr im. Słowackiego 03 tramwaje linii: 1, 3, 8, 18, 24, 52, 62, 69, i autobusy linii: 610, 662, 669.

Aktualną listę linii tramwajowych można znaleźć na stronie mpk.krakow.pl w zakładce „Rozkłady”. Nad Halą Targową znajduje się przystanek kolejowy Kraków Grzegórzki.

Miejsca postojowe

Apteka nie posiada własnych miejsc parkingowych. Płatny parking dostępny jest zarówno od strony ul. Kopernika jak i od strony Centrum Dydaktyczno Kongresowego UJ.

Można także zaparkować wzdłuż ulicy Kopernika, gdzie są wyznaczone niebieskie koperty.

Logotyp wydarzenia sensorycznie i na serio. Poukładane w mozaikę piktogramy prezentujące różne zmysły. dźwięk dochodzący do ucha, zapach dochodzący do nosa, palec symbolizujący dotyk, oko wzrok i usta smak.

Zgłoś potrzeby specjalne

Spotkanie jest otwarte i nie wymaga zgłoszeń.

Jeśli jednak potrzebujesz asysty lub masz szczególne potrzeby komunikacyjne, napisz do nas.