Serio o dostępności
25 lutego 2025
17:00 – 19:00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
ul. Rajska 1, sala 53
Przy ciastku, ale na serio
Zapraszamy na nieformalne spotkania dla osób zawodowo zajmujących się dostępnością oraz tych, dla których jest ona codziennym wyzwaniem i koniecznością.
Co miesiąc spotykamy się w innym miejscu na zaproszenie koordynatora / koordynatorki z instytucji, firmy lub fundacji działających w naszym regionie.
Poznajemy nowe miejsca i zastosowane w nich rozwiązania. Słuchamy kilku 15-20 minutowych wystąpień praktyków wdrażania dostępności, którzy dzielą się z nami wiedzą i swoimi sukcesami.
Razem tworzymy dostępność
Coraz więcej osób zajmuje się wprowadzaniem dostępności w instytucjach, firmach i organizacjach pozarządowych. Edukujemy, audytujemy, konsultujemy, a często również walczymy o wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w budynkach użyteczności publicznej, w punktach obsługi klienta, usługach… lista jest nieskończona.
Podczas rozmów na licznych ostatnio konferencjach dostępnościowych, zrodził się pomysł, aby osoby zawodowo zajmujące się dostępnością zaczęły się spotykać w celu wymiany doświadczeń, inspiracji i konfrontacji wyników swojej pracy z rzeczywistością. Dlatego właśnie zapraszamy Was na kawę i ciastko.
Uważamy również, że bardzo ważne w naszej pracy tj. koordynatorów, audytorek, szkoleniowców, HRu, architektek etc. jest pamiętanie DLACZEGO i dla KOGO zajmujemy się dostępnością. Dlatego bardzo zależy nam na uczestnictwie, podczas Serio o dostępności, osób z niepełnosprawnościami, które korzystają z zarządzanych przez nas bibliotek, urzędów, muzeów i środków komunikacji.
Zapraszamy.
Gospodarze
25 lutego 2025 spotykamy się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie na zaproszenie dyrekcji i zespołu koordynatorów dostępności.
- Aleksandra Boss-Kołacz – Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych WBP
- Anna Rutkowska
- Adriana Gdula
- Anna Czechmanowska
- Marcin Karkosz
- Robert Lenard
- Elżbieta Starowicz
- Anna Szydłak
Dyskusję rozpoczną

Dostępna Biblioteka - oferta Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie - Budynek Główny
Anna Rutkowska
Anna Rutkowska – Dostępna Biblioteka – oferta Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – Budynek Główny

Dostępna Biblioteka - oferta Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie - Arteteka
Anna Czechmanowska
Anna Czechmanowska – Dostępna Biblioteka – oferta Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – Arteteka

Nowy wzór Deklaracji Dostępności
Marek Pietras
Marek Pietras. Nowy wzór Deklaracji Dostępności

Praktyczna perspektywa rozwoju. Czego potrzebują osoby ze szczególnymi potrzebami, aby móc się uczyć i pracować.
Beata Cichy
Beata Cichy. Praktyczna perspektywa rozwoju. Czego potrzebują osoby ze szczególnymi potrzebami, aby móc się uczyć i pracować.

Prezentacja sprzętu, który można wypożyczyć w OWIT
Agnieszka Książek, Piotr Ćwierz
Agnieszka Książek i Piotr Ćwierz. Prezentacja sprzętu, który można wypożyczyć w OWIT
Poradnik dostępności
Miejsce spotkania
Spotkanie odbędzie się w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ulicy Rajskiej 1, w sali numer 53 na parterze.
Dostępność architektoniczna
Budynek główny Biblioteki przy ul. Rajskiej jest dostępny dla osób poruszających się przy pomocy wózka.
Do głównego budynku wchodzi się przez automatycznie rozsuwane drzwi. Po przekroczeniu wejścia wchodzi się dużego korytarza, z niego przez automatycznie rozsuwane drzwi przechodzi się prosto do obszernego holu (tu są linie prowadzące i pola uwagi), później należy skręcić w korytarz po prawej stronie. Do tego korytarza z holu głównego można dotrzeć na dwa sposoby:
Na pierwszym polu uwagi na ścieżce naprowadzającej można skręcić w prawo do podjazdu. Po wyjściu z podjazdu skręcić znowu w prawo i kierować się do drugich drzwi po prawej stronie korytarza, do sali nr 53.
Na drugim polu uwagi skręcić w prawo, przejść kilka kroków i wejść na po czterech schodach do korytarza i kierować się do drugich drzwi po prawej stronie, do sali nr 53.
Dostępność komunikacyjna
Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Dojazd
Dojazd tramwajem do przystanku Teatr Bagatela położonego ok. 200 metrów od Biblioteki – od przystanku trzeba pójść ulicą Karmelicką, która wyłożona jest kostką brukową (nadjeżdżający od strony ulic Podwale lub Dunajewskiego muszą najpierw przejść na drugą stronę ulicy w kierunku budynku teatru), i po przejściu przez jedno przejście dla pieszych skręcić w lewo w ulicę Rajską. Biblioteka znajduje się po prawej stronie, do wejścia prowadzi wyłożony płytami bezpieczny chodnik.
Dojazd autobusem do przystanku AGH / UR położonego ok. 300 metrów od Biblioteki – z przystanku trzeba pójść ulicą Czystą, następnie skręcić w pierwszą w lewo ulicę Dolnych Młynów, a ok. 30 metrów dalej skręcić w prawo przez przejście dla pieszych w ulicę Rajską, przekroczyć skrzyżowanie z ulicą Szujskiego, w odległości ok. 50 metrów znajduje się przejście na drugą stronę ulicy Rajskiej, które prowadzi prosto do wejścia do Biblioteki.
Miejsca postojowe
Biblioteka nie posiada własnych miejsc parkingowych. Miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się przy ulicy Rajskiej 10A, ok. 20 metrów od wejścia do Biblioteki. Więcej miejsc tego typu znajduje się przy ulicy Dunajewskiego 5 (5 stanowisk, ok. 500 metrów od Biblioteki) i przy ulicy św. Anny 2 (4 stanowiska, ok. 650 metrów od Biblioteki). Wzdłuż całej ulicy Rajskiej dostępne są także miejsca postojowe wchodzące w skład strefy płatnego parkowania.Miejsca postojowe obok BibliotekiPrzerwa kawowa
