Sensorycznie i na serio EDYCJA 2022

Event sensoryczny

Wydarzenie miało na celu przybliżyć mieszkańcom miasta Krakowa problematykę DOSTĘPNOŚCI.

N

Interaktywne instalacje

N

Warsztaty języka migowego

N

Symulacje i VR

Konferencja

 

Zaproszeni eksperci mówili o istniejących i dostępnych na rynku rozwiązaniach usprawniających funkcjonowanie osób słabowidzących i niewidomych.

Hackathon

 

Wydarzenie składało się z dwóch części:

N

Panel mentorski i warsztaty z ekspertami

N

Praca zespołów projektowych pod opieką mentorów/specjalistów

GALERIA KRAKOWSKA

Dni Dostępności

W dniach 13 – 15 października 2022 r. w Galerii Krakowskiej miał miejsce event sensoryczny, na którym zaproszone organizacje i przedsiębiorstwa prezentowały rozwiązania i osiągnięcia w dziedzinie dostępności. Wśród instytucji, które przez trzy wyjątkowe dni rozpowszechniały wiedzę o szczególnych potrzebach i dostępności znalazły się:

N

Fundacja Per Aspera

N

Altix

N

WOMAI

N

Naukowe Place Zabaw

Hol galerii handlowej, na którym umieszczone są stanowiska wystawy sensorycznej

TESCO TECHNOLOGY

Konferencja

Konferencja odbyła się 21 października 2022 r. w siedzibie Tesco Technology w Krakowie.

Zaproszeni eksperci mówili o istniejących i dostępnych na rynku rozwiązaniach usprawniających funkcjonowanie osób słabowidzących i niewidomych, problemach i szansach dotyczących wdrożeń produktów dla małych grup odbiorców oraz specyfice pracy z osobami z niepełnosprawnościami jako klientami i odbiorcami produktów i usług.

Poniżej lista prelegentów i tematy ich wystąpień.

Sala konferencyjna wypełniona zasłuchanymi w wykład ludźmi.
Klientocentryczne projektowanie produktów i usług

Klientocentryczne projektowanie produktów i usług

Julia Skrzypkowska

Moderatorka design thinking;  trenerka biznesu; coach. Członek zespołu Klientocentryczni. Pracuje z firmami i startupami w zakresie projektowania użytecznych rozwiązań, produktów i usług zorientowanych na potrzeby klienta. Zaprojektowała i przeprowadziła blisko 1 300 godzin szkoleniowych / warsztatowych; przeprowadziła blisko 600 godzin coachingu biznesowego; od 4 lat prowadzi autorski, ogólnopolski program Biznes w Praktyce gdzie promuje myślenie klientocentryczne; współorganizuje konkurs Młodzi w Łodzi Mam Pomysł na Startup poświęcony projektowaniu rozwiązań innowacyjnych zorientowanych na projektowanie rozwiązań przyszłości; była ekspertką w międzynarodowym projekcie w zakresie metodologii design thinking; zaprojektowała i zrealizowała 8 międzynarodowych programów rozwoju kompetencji przedsiębiorczych i innowacji dla Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii; jest wykładowczynią Przedsiębiorczości w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej; współpracowała z takimi markami jak: Bank Gospodarstwa Krajowego, Santander, GFT Poland, Idea HUB, Osom Studio, Karolinska Instituted, YES!DELFT, MaMy Projekt, EIT Health, Bionanopark, NT Group i inne.

To mnie drapie! - o sensorycznych wyzwaniach w miastach XXI w  | Czy da się wyciszyć zmysły?

To mnie drapie! - o sensorycznych wyzwaniach w miastach XXI w | Czy da się wyciszyć zmysły?

Joanna Neczajewska

Terapeutka, tłumaczka, trenerka, edukatorka, samorzeczniczka, przedsiębiorczyni, mentorka – tyle o rolach zawodowych i o doświadczeniu. Socjolożka, andragożka, terapeutka pedagogiczna i systemowa, filolożka – tyle o wykształceniu. Certyfikowana Trenerka i praktyczka licznych narzędzi służących rozwojowi: FRIS®,  RMP® – Reiss Motivation Profile, Points Of You, Racjonalna Terapia Zachowań, Iconthinking®, Lego® Based Therapy, kynoterapeutka, konsultantka. Koordynatorka programu wsparciowego FRIS® Pomaga. Pasjonatka życia i własnej pracy, kieruje się mottem: „Nie wystarczy zdobywać wiedzy, trzeba jeszcze się nią dzielić” i tą ideą stara się zarazić innych. Lubi ludzi – lubi z nimi przebywać i od nich czerpać, bo spotkanie z drugim człowiekiem to dla mnie zawsze wymiana wiedzy i energii; inspiruje i wspiera, zachęca do działania. Fascynatka i zapalona „używaczka” nowych technologii, edukatorka w obszarze TIK, projektowania uniwersalnego i kompetencji cyfrowych. Od 2000 roku pracuje indywidualnie, zespołowo w różnych konfiguracjach oraz grupowo: z dorosłymi, młodzieżą i rodzicami, którzy stoją u progu ważnych decyzji czy zmian, poszukują drogi zawodowej, chcą odkryć siebie i realizować swoje talenty oraz pasje. Pomaga im odkrywać i wykorzystywać swoje prawdziwe predyspozycje, umiejętności i nieoszlifowane diamenty, by mogli żyć w zgodzie ze sobą i pracować z pasją. Mama, żona, psiara, optymistka,fotografka, podróżniczka. Lubi tworzyć haiku.

Funkcjonowanie mózgu w odpowiedzi na bodźce o różnej modalności i natężeniu

Funkcjonowanie mózgu w odpowiedzi na bodźce o różnej modalności i natężeniu

Wojciech Glac

Wojciech Glac jest neurobiologiem z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego największą pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu – od 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, każdego roku prowadzi kilkadziesiąt wykładów popularyzujących neurobiologię i jest laureatem nagrody Popularyzator Nauki w kategorii Naukowiec w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki organizowanym przez Serwis Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Edukacji i Nauki.

O potrzebach osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, o traktowaniu ich w instytucjach publicznych, o wykluczeniach cyfrowych i architektonicznych i sposobach by im zapobiegać

O potrzebach osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, o traktowaniu ich w instytucjach publicznych, o wykluczeniach cyfrowych i architektonicznych i sposobach by im zapobiegać

Agnieszka Parol

Rolowanie wykluczenia jest moją misją. Znam wytyczne dostępności cyfrowej, jednak przede wszystkim myślę o ludziach. Chcę by wszyscy byli równo traktowani, w życiu realnym i w internecie. Niezależnie od deficytów, niepełnosprawności, wieku czy ograniczeń. Wiem, bo jestem tego przykładem, że dzięki świadomości i zaangażowaniu administratorów stron:
– osoby niewidzące mogą oglądać zdjęcia, zapoznawać się z dokumentami, zwiedzać muzea
– osoby niesłyszące mogą słuchać wywiadów
– osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą poznać w internecie architekturę miejsca, przed wizytą.

Chętnie podzielę się doświadczeniami o dobrej komunikacji, dostępnych cyfrowo stronach internetowych (w tym profilach na platformach społecznościowych). Zasadami umieszczania tekstów alternatywnych i audiodeskrypcji. Ale również zagadnieniami ochrony własności intelektualnej. Z ochotą poznam Wasze doświadczenia w kwestii szeroko rozumianego wykluczenia. Zapraszam do wspólnego rolowania!

Dostępność w oprogramowaniu to więcej niż dopasowanie się do standardów

Dostępność w oprogramowaniu to więcej niż dopasowanie się do standardów

Karol Stępień

Software Development Manager w Tesco Technology Poland. Programista zajmujący się obecnie głównie aplikacjami webowymi, ale mający doświadczenie również w tworzeniu rozwiązań mobilnych. Profesjonalnie tworzy oprogramowanie od 2015 roku, od samego początku obracając się w międzynarodowym środowisku.
 
Każdego dnia stara się optymalizować zarówno twarde jak i miękkie aspekty pracy dewelopera, by móc jak najszybciej dostarczać dopracowane rozwiązania pracując przy tym w dobrej atmosferze.Ostatnio szczególnie skupia się na dostosowywaniu tworzonych rozwiązań do standardów dostępności, a także szerzenia wiedzy w tym temacie.
 
Entuzjasta nowinek technologicznych i okazjonalny gracz PlayStation.
Tymczasowa pełnosprawność – jak zmienić swoje myślenie o projektowaniu dla osób z niepełnosprawnością

Tymczasowa pełnosprawność – jak zmienić swoje myślenie o projektowaniu dla osób z niepełnosprawnością

Barbara Adamska

Specjalistka UX i kognitywistka z pasją do słów. Jej filiżanką herbaty jest prosty język – i ma nadzieję, że podzieli się tą herbatą z innymi. W swojej codziennej pracy tworzy strategie i poradniki treści, pomaga uprościć tekst w różnych kontekstach – od aplikacji bankowych po mailing i interfejs użytkownika.

Czy dostępność się opłaca? O biznesie, który nie wyklucza

Czy dostępność się opłaca? O biznesie, który nie wyklucza

Monika Roszak-Malanowicz

Specjalistka ds. komunikacji społecznej, koordynatorka ds. dostępności, copywriterka, edukatorka.
Przez 12 lat pracy w urzędzie kreowała nowe podejście do obsługi klient (w tym osób ze szczególnymi potrzebami) oraz przecierała ścieżki poszerzania dostępność architektonicznej, informacyjno-
komunikacyjnej i cyfrowej w Zarządzie Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu. Obecnie pracuje jako specjalista ds. dostępności cyfrowej w Fundacji Wrota Edukacji – EduGate. Jest zaangażowana w program „Uczenia dostępna” w Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu. Tworzy dostępną komunikację. Ukończyła kulturoznawstwo i public relations na UAM w Poznaniu oraz studia podyplomowe grafiki
projektowej w Collegium DaVinci.

Technologia wspierająca i dobre praktyki w projektowaniu

Technologia wspierająca i dobre praktyki w projektowaniu

Jacek Piotrowski

Stracił wzrok w wieku czterech lat. Od zawsze interesował się psami, pod koniec lat dziewięćdziesiątych zainteresowanie przerodziło się w pasję. Z psami przewodnikami pracuje od 2006 r. Wyszkolił osobiście 2 psy przewodniki.

Od 2008 r. jest konsultantem ds. Osób niewidomych:

 • pracował w Biurze do spraw osób niepełnosprawnych UJ,
 • tworzył swoją fundację „Bez przeszkód”,
 • szkolił wolontariuszy w ramach  wolontariatu dla osób niewidomych Fundacji Bez Przeszkód,
 • Konsultował wiele makiet i tyflografik,

Od 2019 r, pracuje jako przewodnik na Wystawie w Stronę Ciemności, w ramach Centrum Nauki i Zmysłów przy Pawiej 34 w Krakowie.

 

Wykład inspiracyjny

Wykład inspiracyjny

Filip Piękoś

Uczeń 2-giej klasy ZSTiO w Jarosławiu, wynalazł i patentuje bezdotykowe klawiatury dla osób z niepełnosprawnością.

Opowiemy o tym:

 • jak ułatwić osobom z niepełnosprawnością pracę przy komputerze używając klawiatury bezdotykowej „ZHELTA K42”,
 • jak umożliwić komunikację z osobą chorą przy użyciu „ZHELTA K16 Communicator”,
 • jak uszczęśliwiamy dzieci i młodzież drukując im rączki na drukarkach 3D.
Wykład inspiracyjny

Wykład inspiracyjny

Artur Tutka

Nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSTiO w Jarosławiu, drukiem 3D pomaga dzieciom i młodzieży bez rąk.

Opowiemy o tym:

 • jak ułatwić osobom z niepełnosprawnością pracę przy komputerze używając klawiatury bezdotykowej „ZHELTA K42”,
 • jak umożliwić komunikację z osobą chorą przy użyciu „ZHELTA K16 Communicator”,
 • jak uszczęśliwiamy dzieci i młodzież drukując im rączki na drukarkach 3D.
Debata - Miasto przyszłości. Usługi. Przestrzeń. Uczestnictwo.

Debata - Miasto przyszłości. Usługi. Przestrzeń. Uczestnictwo.

Justyna Mańkowska

Fundacja Katarynka – audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących. Dostosowanie filmów, sztuk teatralnych, wydarzeń kulturalnych i sportowych, na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Twórca, operator i administrator pierwszego w internecie portalu VOD z filmami dostosowanymi dla osób niewidomych i słabosłyszących ADAPTER.pl

Dostawca audiodeskrypcji do wydarzeń kulturalnych i sportowych dla największych nadawców w kraju (Polsat, ITI, NC+, Stadion Narodowy, Orange Warsaw Festiwal itp.)

Debata - Miasto przyszłości. Usługi. Przestrzeń. Uczestnictwo.

Debata - Miasto przyszłości. Usługi. Przestrzeń. Uczestnictwo.

Natalia Kaczor

Małopolska Kultura Wrażliwa – platforma wymiany wiedzy i informacji dla wszystkich zainteresowanych poszerzaniem dostępności instytucji kultury, jak również dla osób z niepełnosprawnościami, które korzystają z ich oferty. Znajdziecie tu szereg informacji, aktualności i wytycznych związanych z naszym projektem, opis poszczególnych instytucji i ich ofertę kulturalną, a także treści związane z tematem dostępności.

Debata - Miasto przyszłości. Usługi. Przestrzeń. Uczestnictwo.

Debata - Miasto przyszłości. Usługi. Przestrzeń. Uczestnictwo.

Małgorzata Szumowska i Sebastian Grzywacz

Niewidzialna Wystawa – wyobraź sobie, że całkowicie gaśnie światło… Czy godzina bycia osobą niewidomą może otworzyć Ci oczy? Może! Niezwykła przygoda – wyprawa przez absolutną ciemność w towarzystwie przewodnika – osoby niewidomej lub słabowidzącej może całkowicie zmienić Twoje postrzeganie świata. Sześć całkowicie wyciemnionych pomieszczeń wiernie odwzorowujących scenerie znane z Twojego codziennego życia. Doświadczenie świata za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu, a nawet smaku… Ta niezwykła podróż to lekcja integracji, pokory i radości życia. Niewidzialna Wystawa zawitała do Warszawy 10 grudnia 2011 roku i od tego momentu nie przestaje zaskakiwać! Wśród wyróżnień, jakie otrzymała Niewidzialna Wystawa możecie znaleźć m.in.: Muzeum Roku 2018, 2017, 2016, 2015, 2014 w plebiscycie Warszawiaki – Lodołamacz 2017 – pracodawca wrażliwy społecznie – I miejsce na etapie regionalnym (województwo mazowieckie, wielkopolskie, łódzkie i zachodniopomorskie), II miejsce na etapie centralnym – Certyfikat Trip Advisor. Zaufaj nam w ciemno!

TESCO TECHNOLOGY

Hackhaton

Hackathon odbył się 22 – 23 października 2022 r. w siedzibie Tesco Technology w Krakowie.

Aby zapewnić możliwość stworzenia zespołów spójnych zainteresowaniami i kompetencjami Organizatorzy wyznaczyli następujące ogólne grupy tematyczne/wyzwania:

N

Interfejs komputerowy – np. nowe rodzaje interfejsów, które dają nowe możliwości korzystania z komputera lub urządzeń mobilnych.

N

Aplikacje mobilne – które wykorzystują możliwości/funkcje telefonu mobilnego w celu zapewnienia większego komfortu, niezależności osób niewidomych i niewidzących.

N

Rozwiązania IoT – rozwiązania wykorzystujące mikrokomputery i zestawy czujników do zwiększania komfortu i niezależności osób niewidomych lub niedowidzących.

N

Rozwiązania AR i VR – nowe sposoby wizualizacji i rozszerzania rzeczywistości, wykorzystanie dźwięku przestrzennego, interfacey haptyczne, informowanie o niebezpieczeństwie/przeszkodzie.

N

Rozwiązania machine learning, AI – chatboty, inteligentne systemy nawigacji, wirtualni doradcy; operacje na big data, które zwiększają wiedzę na temat sytuacji osób niewidomych bądź poprawiają precyzję istniejących systemów bądź komfort korzystania z nich.

N

Nowe rozwiązania z pogranicza designu użytkowego – bo nie zawsze chodzi o software i technologię.

W trakcie Hackathonu odbyły się warsztaty i zajęcia z ekspertami i specjalistami, poniżej lista osób, która dzielnie wspierała uczestników.

Hol galerii handlowej, na którym umieszczone są stanowiska wystawy sensorycznej
Prezentacja na tip top! – ostatnie szlify pitchdecków

Prezentacja na tip top! – ostatnie szlify pitchdecków

Barbara Adamska

Drugi dzień hackathonu to czas na przygotowanie prezentacji i dopracowanie projektu tak, by można go było zaprezentować osobom w panelu jurorskim. Z własnego doświadczenia po kilku wygranych w hackathonach ogólnopolskich i międzynarodowym, opowiem, jak przygotować dobrą prezentację, na czym się skupić i co pominąć. Pomogę także osobom uczestniczącym w hackathonie dopracować ich już przygotowane projekty. 

Warszaty sensoryczne i poruszania się z pomocą laski

Warszaty sensoryczne i poruszania się z pomocą laski

Konrad Sokół

Jestem osobą ociemniałą. Wzrok zacząłem tracić około 3 lat temu. Jestem byłym kierowcą zawodowym. Był czas oczekiwania na poprawę wzroku, ale po 12 operacjach okazało się, że nie ma szans by odzyskać wzrok. Rok temu, w sierpniu, byłem na szkoleniu z fundacji Vis Maior. Nauczyłem się tam rzeczy potrzebnych do życia osobie niewidomej. Do Krakowa przyjechałem z początkiem lutego tego roku, z wiarą , że duże miasto daje większe możliwości. I nie zawiodłem się. Porzuciłem dotychczasowe życie i rzuciłem się w wir nowego. Zostałem niewidomym przewodnikiem w WOMAI. Staram się o psa przewodnika, biorę udział w projekcie NIEWIDOMI LIDERZY WIDOCZNIE AKTYWNI. W 2022 przeszedłem rozległy udar. Dzięki otaczającym mnie ludziom, ich wsparciu i mojemu uporowi, wróciłem do pracy w WOMAI. Wracam także do przerwanych projektów. Staram się być aktywny i samodzielny by móc prowadzić w miarę normalne życie.

 

Wsparcie mentalne uczestników hackathonu

Wsparcie mentalne uczestników hackathonu

Agnieszka Nantka

Z wykształcenia jestem ekonomistką, księgową i marketerką. Mam za sobą 10-letnie doświadczenie pracy w korporacji na stanowisku kierowniczym, dlatego doskonale znam ten system pracy i fazy rozwoju pracownika. Mam za sobą również lekcję w postaci nieudanej działalności gospodarczej, którą byłam zmuszona zamknąć przez wydarzenia w życiu osobistym. Bardzo dobrze znam ekstremalnie trudne sytuacje życiowe, bo od 10 lat jestem mamą Pawła z głęboką niepełnosprawnością ruchową. Paweł nie mówi werbalnie, dlatego aby móc się z nim komunikować kształciłam się w kierunku komunikacji alternatywnej. To cierpliwość i uważność na drugiego człowieka pozwalają mi zrozumieć syna i wciągnąć Go do świata osób mówiących, by czuł się zrozumiany przez innych. Swoją wiedzą i pracą z synem dzielę na swoim kanale YouTube, wciągając i motywując inne mamy dzieci niemówiących do trudnej pracy ze swoimi dziećmi. Przełamuję w ten sposób stereotyp nie mówi – nie rozumie. Jestem certyfikowanym trenerem mentalnym, a moje bogate doświadczenia życiowe pomagają mi w motywowaniu innych do działania i przełamywania swoich własnych ograniczeń. Pomagam trwale zbudować pewność siebie i podnieść asertywność. Pomagam przywrócić radość życia i ponownie nadać jemu sens, tak aby żyć pełnią swoich możliwości.

Mój ulubiony cytat to:
„Nie możemy zmienić kierunku wiatru, ale możemy inaczej postawić żagle.” – Andreas Pfluger

Jak tworzyć pomysły i je dopracowywać

Jak tworzyć pomysły i je dopracowywać

Bartłomiej Świstak Piotrowski

Konsultant strategii w biznesie. Pomógł już 650 właścicielom firm. Ponadto jest liderem Eksperymentalnej Agencji Reklamowej.

Konsultacje mentorskie podczas dyżuru Mentorów

Konsultacje mentorskie podczas dyżuru Mentorów

Angelika Szkołuda

Menedżerka kultury, społeczniczka, działająca na rzecz dostępności, wielokulturowości i środowiska. Współzałożycielka ekologicznej marki BreadPack i trenerka w projekcie Warszawska Akademia Dostępności.
 Od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Kultury bez Barier. Pracowała również w zespole Pełnomocnika Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy ds. Dostępności, gdzie zajmowała się dostępnością wydarzeń, dokumentów i dostępnością cyfrową.
Obserwuj, myśl, działaj - dostępność w procesie projektowym

Obserwuj, myśl, działaj - dostępność w procesie projektowym

Marcin Krzanicki

Projektant z kilkunastoletnim doświadczeniem w świecie analogowym i cyfrowym. Pracował dla sektora publicznego i edukacji, branży lotniczej, usług i finansów. Łącząc ze sobą doświadczenia projektanta i edukatora, zmieniał podejście instytucji do użytkowników.

Specjalizuje się w projektowaniu szeroko rozumianych narzędzi – usług i rozwiązań wspierających użytkowników w ich codziennych zadaniach (zarówno na rynku B2B jak i B2C).

Aktualnie związany z Ocado Technology, gdzie pracuje nad tym by z danych korzystało się szybciej i łatwiej. Wykładowca użyteczności i dostępności cyfrowej na krakowskim AGH i warszawskim SWPS.

Prywatnie ojciec cudownej córki, która codziennie przypomina mu jak ważne jest pytanie „dlaczego?”.

Codzienne wyzwania osób niewidomych

Codzienne wyzwania osób niewidomych

Agnieszka Janicka-Maj

Wyznaję zasadę, że nawet jeżeli czegoś nie widać (np. emocji), nie znaczy, że tego nie ma… Jestem absolwentką Akademii Trenerów Mentalnych, której twórcą jest trener mentalny Mistrzów Świata – Jakub B. Bączek. Zaczynałam od roli trenerki i instruktorki, następnie już jako mentorka pracowałam z setkami Klientów rocznie. Zbudowałam wiele relacji, poznałam Ludzi o różnych charakterach, potrzebach i zapleczu zawodowym. Moje doświadczenia pochodzą głównie z obszarów wsparcia osób w kryzysie, trudnych sytuacjach emocjonalnych, osób, które mają w swoim życiowym doświadczeniu stratę, smutek, ale też spadki nastroju, wynikające z przeciążenia i długotrwałego stresu.
Od 2000 roku współpracowałam kolejno z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Jagiellońskim, Collegium Maius UJ, Izbą Przemysłowo-Handlową, Targami Kielce SA, Centrum Zdrowia Dziecka oraz Muzeum i Parkiem Etnograficznym. Obecnie prowadzę zajęcia zarówno dla Kadry Dydaktycznej jak i Studentów ze specjalnymi potrzebami z Uniwersytetu Gdańskiego. Współpracuję z Royal National Insitute for the Blind z Wielkiej Brytanii i Europejską Unią Niewidomych, w zakresie wsparcia emocjonalnego i powrotu na rynek pracy osób po ciężkich uszkodzeniach i utracie wzroku. Prowadzony przez mnie Ośrodek Treningowo-Rehabilitacyjny MEDISON został uznany za wzorcowy przez Amerykańską Agencję VISION AWARE za innowacyjne metody szkoleniowe i rehabilitacyjne oparte na treningu mentalnym. Jestem też częstym gościem audycji radiowych, dotyczących inteligencji emocjonalnej, budowania pewności i wykorzystania emocji, jako nośnika motywacji.

Codzienne wyzwania osób niewidomych

Codzienne wyzwania osób niewidomych

Wojciech Maj

Niezależny specjalista w dziedzinie technologii dla niewidomych. Jestem absolwentem Filologii Angielskiej Uniwersytetu Śląskiego; od 1893 roku Tłumaczem Przysięgłym Języka Angielskiego. Od 30 lat jestem także przedsiębiorcą, doradcą, szkoleniowcem, trenerem mentalnym i mentorem. Jestem też poetą i muzykiem. Poprzez poradnictwo i doradztwo w zakresie doboru najlepszych rozwiązań technologicznych, pomagam  osobom niewidomym i słabowidzącym powracać do sprawnego funkcjonowania w życiu codziennym i zawodowym.  Od lat lokalizuję i wprowadzam na polski rynek rozwiązania i technologie wspomagające tę grupę odbiorców. Jestem współautorem międzynarodowych programów rehabilitacyjno-szkoleniowych, docenionych i promowanych przez europejskie i amerykańskie instytucje rehabilitacyjne.
Legitymuję się współpracą z uczelniami w Polsce i za granicą, szkołami dla osób niewidomych i słabowidzących, polskimi i zagranicznymi organizacjami działającymi na rzecz niewidomych oraz wieloma firmami produkującymi rozwiązania wspomagające z całego świata.
Wsparcie uczestników hackathonu

Wsparcie uczestników hackathonu

Paweł Węgier

Trener Spokoju i Trener Mentalny. Jego misją jest, aby Polki i Polacy byli bardziej spokojni, częściej uśmiechnięci i żyli w zgodzie ze sobą. Zdrowiem psychicznym i mentalem zaczął zajmować się na poważnie około 2015 roku, kiedy to przejął pierwszy zespół sprzedażowo – obsługowy w Orange Polska S.A. Dosyć szybko zauważył, że nastroje oraz to jak wygląda mental jego zespołu, bezpośrednio przekłada się na wyniki. Zaczęło się od spotkań, na których zamiast na tabelkach, skupił się na rozwoju ludzi. Obecnie doradcy, z którymi wtedy pracował, mówią, że to właśnie te spotkania dały im najwięcej zarówno w pracy jak i życiu prywatnym. Spędził 12 lat pracy w międzynarodowej korporacji, z czego ponad połowę na stanowiskach managerskich. Nauczyło go to m.in. zarządzania zespołem oraz samym sobą. Praca, to ludzie. Pielęgnuje tę myśl w sobie do dziś. W 2019 roku postanowił sformalizować swoje wcześniejsze działania oraz poszerzyć dotychczasową wiedzę w Akademii Trenerów Mentalnych Jakuba B. Bączka. Zdając egzamin końcowy uzyskał certyfikat Trenera Mentalnego. Jego motto: Nikt nie przeżyje Twojego życia za Ciebie, więc „get to work” i żyj!

Wsparcie uczestników hackathonu

Wsparcie uczestników hackathonu

Miłosz Blasiak

Fullstack developer w Fundacji Innovations Hub, z ponad trzemy-letnim doświadczeniem w rozwijaniu komercyjnych, biznesowych aplikacji webowych.

W wolnych chwilach student Informatyki Gier Komputerowych oraz fan sportów walki.

Hackhaton

ZMIEŃ ŚWIAT

Hackathon Sensorycznie i na serio nie jest zwykłym hackathonem. Tu nie chodziło o pieniądze. Nie chodziło o nagrody. W Sensorycznie i na serio chodzi o to, by pokazać Ci, że masz wpływ na otaczającą Cię rzeczywistość. Masz moc wprowadzenia zmian, rozwiązania wyzwań i poprawy życia osób z niepełnosprawnością sensoryczną.

POZOSTAW ŚLAD

Poszukiwaliśmy programistów – twórców zmian, pionierów, innowatorów – aby stworzyć bardziej zrównoważony, inkluzywny świat.

ZAPREZENTUJ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI

Hackathon Sensorycznie i na serio dał uczestnikom możliwość wykazania się, poprzez udział w wydarzeniu pokazania swoich umiejętności, ale i zaangażowania, wartości, jakimi się kierują z życiu – jednocześnie szerząc dobro.

OK. MIELIŚMY RÓWNIEŻ FANTASTYCZNE NAGRODY

NAGRODY dla Zespołów:

Za zajęcie I miejsca: 10 000 zł
Za zajęcie II miejsca: 3 000 zł
Za zajęcie III miejsca: nagrody rzeczowe 

Poniżej lista członków komisji Hackathonu.

Hol galerii handlowej, na którym umieszczone są stanowiska wystawy sensorycznej

Członkowie komisji Hackathonu

Roland Płaszowski

Roland Płaszowski

Przewodniczący Komisji

Head of Software Development oraz Site Lead w krakowskim biurze Tesco Technology. Entuzjasta nowych technologii, w szczególności związanych z analizą dużych zbiorów danych oraz wysoką niezawodnością oprogramowania. Posiada ponad 10 letnie doświadczenie w budowaniu i kierowaniu zespołami w międzynarodowym środowisku.

Mateusz Macałka

Mateusz Macałka

Członek Komisji

Zamiłowanie do dostępności przełożył na swoją pracę zawodową w Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pomaga studentom i doktorantom ukończyć studia na równych zasadach pomimo ich ograniczeń, schorzeń, niepełnosprawności. Prowadzi szkolenia, edukuje i upowszechnia wiedzę z zakresu dostępności, wsparcia i technologii asystujących i wspierających.

Adam Roman

Adam Roman

Członek komisji

Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor habilitowany nauk technicznych w zakresie informatyki. Wieloletni trener i wykładowca przedmiotów związanych z testowaniem oprogramowania. Jego obszar zainteresowań naukowych to m.in.: techniki projektowania efektywnych testów, metryki i modele jakości oprogramowania, testowanie mutacyjne, doskonalenie procesu testowego. Współpracuje z wieloma firmami IT w obszarze testowania i zapewniania jakości oprogramowania. Certyfikowany inżynier jakości oprogramowania (ASQ CSQE) oraz tester (ISTQB® – Full Advanced Level). Prelegent na wielu imprezach testerskich (TestingCup, WarszawQA, KraQA, TestWell, TestWarez i in.). Autor monografii „Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia” (PWN, 2015).

Tomasz Bonior

Tomasz Bonior

Członek komisji

CTO w Accens, ekspert automatyzacji testowania oprogramowania. Tworzył zespoły w Lumesse, Grand Parade, Joivy i TwoUp Digital. Wykładowca na kierunku Testowanie oprogramowania na UJ i Vistuli. Współtwórca KraQA. Prelegent na konferencjach InfoMeet, Akademia Jakości, Quality Excites, Test Well, Testwarez, 4Developers, Test Dive.

Paweł Kocwa

Paweł Kocwa

Członek komisji

Doktorant AGH, inżynier z 3 letnim doświadczeniem w laboratorium R&D. Obecnie pracujący nad nowymi technologiami oraz kierownik działu R&D w Fundacji Innovations Hub. Po godzinach fan sportów wodnych.

ORGANIZATORZY

Magdalena Dydyszko

Piotr Kowalski

WSPÓŁORGANIZATORZY i PATRONAT HONOROWY

WSPIERAJĄ NAS