Hackathon Sensorycznie i na serio

19-20 października 2024

Kraków, Tesco Technology ul. Przy Rondzie 4

Nagroda główna 12000 zł !!!

Dostępne gry i komputery

Chcemy, aby w tym roku uczestnicy skupili się na grach, czyli dostępnej rozrywce interaktywnej i multimedialnej. Choć temat wydaje się lekki to wymagać będzie połączenia wiedzy z wielu dziedzin na pograniczu dostępności, sztuki i programowania. Stanowi wspaniałe pole do wzajemnej inspiracji członków zespołów projektowych.

Spodziewamy się szerokiego wachlarza proponowanych rozwiązań, gdyż  gry to medium niezwykle różnorodne. Ogranicza nas tylko wyobraźnia (i realne potrzeby naszych klientów/grup docelowych). Jako organizatorzy nie stawiamy zatem wyraźnych granic dla Waszej pracy. Czy podejmiecie się stworzenia:

  • nowej gry dla osób z konkretnym rodzajem niepełnosprawności
  • projektu uniwersalnego, dostępnego interfejsu
  • fizycznego manipulatora zastępującego myszkę i klawiaturę
  • dostępnej aplikacji VR

W każdym przypadku możecie liczyć na wsparcie mentorów i zainteresowanie naszych przyjaciół ze specjalnymi potrzebami.

Dla kogo jest ten hackathon

 

Na tegorocznym wydarzeniu wspieramy graczy z niepełnosprawnościami, ale również poszukujemy nowych rozwiązań, które przełamią istniejące bariery w korzystaniu z komputerów i cyfrowej rozrywki.

Skład zespołów na hackathonie powinien być równie różnorodny jak środowisko twórców gier komputerowych. Więc zgłoś się i zawalcz o nagrodę niezależnie od tego czy jesteś:

  • programistką
  • grafikiem
  • copywriterką/ scenarzystką
  • koordynatorem dostępności
  • specjalistką od audio
  • twórcą animacji
  • projektantką stron internetowych
  • backedowcem

W hackathonach wspaniałe jest właśnie to, że wzajemna inspiracja członków zespołu prowadzi do stworzenia zupełnie nowych rozwiązań. Jury oceni sprawiedliwie wszystkie prace, niezależnie czy będą to tekstowe gry www, aplikacje na komórki czy nowe VR’owe interfejsy. 

 

Organizacja

Hackathon organizuje dla Was akcja Sensorycznie i na Serio oraz Fundacja Per Aspera.

Osobiście zapraszają organizatorzy: Magdalena Dydyszko, Piotr Kowalski, Agnieszka Opozda.

 

Współorganizacja

Trzeci rok z rzędu spotkamy się dzięki wsparciu Tesco Technology. Sprawdzony zespół naszego partnera zapewnia przyjazną i bezpieczną przestrzeń do pracy, a także zadba, aby członkowie pracujących zespołów nie byli głodni i spragnieni. 

Tegoroczną nagrodę 12000 zł ufundował Bank Gospodarstwa Krajowego, którego misją jest wsparcie innowatorskich inicjatyw szczególnie na polu rozwiązań inkluzywnych i dostępnościowych.  

 

Patronat

Nad całym tegorocznym wydarzeniem patronat honorowy roztaczają PFRON oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

Logotyp wydarzenia sensorycznie i na serio. Poukładane w mozaikę piktogramy prezentujące różne zmysły. dźwięk dochodzący do ucha, zapach dochodzący do nosa, palec symbolizujący dotyk, oko wzrok i usta smak.
Logotyp fundacji: z lewej litera P połączona z literą A, po prawej napis Per Aspera Fundacja
Mężczyzna z mikrofonem występuje na konferencji
BGK logo
Mężczyzna z mikrofonem występuje na konferencji
Logotyp Urzędu Marszałka Wojewódzwa Małopolskiego. Wielokolorowe półprzeźroczyste pasy układające się w górskie szczyty z podpisem małopolska.

Mentorzy, którzy pomogą Wam w realizacji ambitnych projektów

Magdalena Dydyszko

Liderka społeczna, inicjatorka ogólnopolskiego forum współpracy biznesu i nauki „Sensorycznie i na serio”. Konsultantka, trenerka i praktyczka. Od 2015 roku zaangażowana w promowanie inkluzywności i dostępności oraz rozwój i wdrażanie strategii wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami. Pełniła rolę Rzeczniczki Osób z Niepełnosprawnością w Urzędzie Transportu Kolejowego, koordynatorki ds. dostępności w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, ekspertki ds. dostępności w mBanku.
Obecnie Chief Openbility Officer w Feel Comfort, gdzie odpowiada za Openbility – narzędzie badawcze, które umożliwia firmom ocenę ich otwartości na współpracę i zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Współautorka standardu oraz narzędzia oceny dostępności komunikacyjnej i architektonicznej w firmach, szkoleniowiec Kompetencji na Plus+, ekspertka i doradczyni w zakresie oceny standardów dostępności informacyjno-komunikacyjnej i architektonicznej organizacji.

Piotr Kowalski

Absolwent Literaturoznawstwa i Antropologii UJ. Autor setek kursów e-learningowych jako Dydaktyk Medialny. Programista. Dyrektor ds. rozwoju produktu wprowadzający na rynek oprogramowanie specjalistyczne dla przemysłu i edukacji. Zrealizował z sukcesem wiele projektów unijnych z programów “Innowacyjna Gospodarka” oraz “B2B”. Działacz społeczny, współzałożyciel Fundacji Per Aspera, w której rozwija projekty indywidualnych interfejsów dla dzieci niepełnosprawnych i z neurologicznym uszkodzeniem mózgu. Założyciel PDMA Central Europe.

Magdalena Storożenko-Polak

Architektka i edukatorka. Rzeczniczka dostępności. Prezeska zarządu Fundacji PLACES Foundation i absolwentka wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz studiów podyplomowych Archi:Kultura na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz kierunku Koordynator i Audytor Dostępności na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Autorka programu edukacyjnego z zakresu projektowania uniwersalnego dla urzędników, studentów i młodzieży. Na swoim koncie ma blisko setkę przeprowadzonych warsztatów dla szkół i ośrodków kultury. Tutorka międzynarodowych warsztatów designerskich dla studentów kierunków projektowych i artystycznych.

Rafał Charłampowicz

Specjalista ds. dostępności cyfrowej i technologii asystujących oraz po prostu tester. Anglista, na UG prowadził pracownię komputerową dla studentów z niepełnosprawnościami, gdzie szkolił, konfigurował, informował i udostępniał. W IVONA Software/Amazon testował, pomagał klientom i deweloperom (tym ostatnim zrozumieć kwestie dostępności) oraz robił inne drobne rzeczy. Do dziś ma miłe dreszcze, gdy słyszy jak w Warszawie Centralnej angielski głos IVONA wymawia „Zbąszynek”. W Transition Technologies pomagał rozwijać aplikacje z rodziny „Seeing Assistant”. Teraz jako tester dostępności współpracuje z australijską firmą AccessibilityOz (ech, te team meetingi o 1: 30 w nocy) i Credit Agricole (na szczęście w Polsce).

Prywatnie entuzjasta pomocy w orientacji przestrzennej. Czeka na robota przewodnika. W dawnych czasach grywał i pisywał o papierowych RPGach („Portal”, „Kwarta”). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Badania Gier. Teraz, w natłoku zajęć, gra okazjonalnie (ale z zaangażowaniem) na komputerze i smartfonie. Irytuje go bardzo mały wybór dostępnych gier. Irytuje go też niski poziom audiodeskrypcji filmów na niektórych platformach. Poza tym to bardzo spokojny i cierpliwy człowiek.

Kacper Mikocki

Specjalizuje się w technicznych aspektach dostępności cyfrowej, ma na koncie kilkadziesiąt projektów testujących dostępność i audytów WCAG oraz szkoleń. Tester oprogramowania, webmaster, trener i konsultant dostępności cyfrowej. Certyfikowany IAAP Web Accessibility Specialist.

Dawid Górny

Prawnik, konsultant audiodeskrypcji oraz dostępności produktów i usług. Tester dostępności cyfrowej, od 30 lat korzysta z technologii asystujących na co dzień. Prezes i współpracownik kilku fundacji, aktywnie działa w obszarze dostępności kultury. Certyfikowany IAAP CPACC.

Adrian Wyka

Doświadczony użytkownik technologii i rozwiązań ułatwiających osobom niewidomym codzienne życie. Edukator, konsultant i tester dostępności cyfrowej, infrastrukturalnej i informacyjno-komunikacyjnej. Wykłada na uczelniach, doradza instytucjom kulturalnym, nagrywa filmy o dostępności aplikacji webowych i mobilnych.

Dorota Orzeszek

Specjalistka ds. dostępności cyfrowej i badaczka UX w sektorze publicznym. Badaczka w projektach naukowych dotyczących umiejętności językowych dzieci oraz modelów mentalnych technologii u osób starszych. Programistka i UX designerka w R&D, projektantka interfejsów i funkcji dostępności dla smartfonów, smart TV, smart home, smartwatchy i IoT. Prowadzi szkolenia ze świadomości szczególnych potrzeb wynikających z niepełnosprawności (disability awareness) oraz z projektowania uniwersalnego, dostępności cyfrowej i zasad WCAG. Szczególnie interesują ją kwestie związane z niepełnosprawnościami wzroku oraz starzeniem poznawczym.

Jacek Piotrowski

W wyniku choroby Jacek stracił wzrok jeszcze we wczesnym dzieciństwie. To nie powstrzymało go to przed podróżowaniem oraz działalnością w sprawie dostępności dla osób niepełnosprawnych w przestrzeni miejskiej. Pracując jako treser psów przewodników, Jacek ma na swoim koncie trzy w pełni wyszkolone psy i dziesiątki innych, w których treningu pomagał. Zawsze można spotkać go w towarzystwie jego własnego pupila, który nie odpuszcza go na krok. Jacek jest współtwórcą w audiogrze Eurofly. Użyczył swój głos jako kontroler ruchu powietrznego. Dzięki temu gracz miał do wyboru kogo jako pilot chce słuchać na ziemi i w powietrzu.

Marcin Krzanicki

Projektant UX – od kilkunastu lat wdraża zasady projektowania zorientowanego na ludzi w sektorze publicznym, branży lotniczej, fintech oraz narzędzi do pracy z danymi. Wykładowca – przekazuje wiedzę studentkom i studentom kierunków związanych z projektowaniem produktów cyfrowych na krakowskim AGH i warszawskim SWPS, gdzie przy pomocy autorskiego programu wprowadza ich w temat dostępności (nie tylko) cyfrowej. Prelegent i mentor – występował na takich konferencjach jak UX Poland, WaysConf czy hackathon dostępnościowy “Sensorycznie i na serio”.

Kamila Kuźmiuk

Niesłysząca programistka gier, obecnie studiuje na kierunku Junior Game Programmer w FutureGames Warsaw. Uwielbia gry od dzieciństwa i zawsze marzyła o tworzeniu wyjątkowych gier z animowanym językiem migowym zamiast języka mówionego. Jest również współzałożycielką Violet Gnome, niezależnego studia tworzącego gry w Warszawie, a obecnie pracuje nad motion capture dla animacji języka migowego.

Logotyp wydarzenia sensorycznie i na serio. Poukładane w mozaikę piktogramy prezentujące różne zmysły. dźwięk dochodzący do ucha, zapach dochodzący do nosa, palec symbolizujący dotyk, oko wzrok i usta smak.

Zgłoś swój udział w hackathonie


    Nasi partnerzy