Prelegenci i mentorzy

Julia Skrzypkowska

Julka Skrzypkowska

Moderatorka design thinking;  trenerka biznesu; coach. Członek zespołu Klientocentryczni. Pracuje z firmami i startupami w zakresie projektowania użytecznych rozwiązań, produktów i usług zorientowanych na potrzeby klienta.

Zaprojektowała i przeprowadziła blisko 1 300 godzin szkoleniowych / warsztatowych; przeprowadziła blisko 600 godzin coachingu biznesowego; od 4 lat prowadzi autorski, ogólnopolski program Biznes w Praktyce gdzie promuje myślenie klientocentryczne; współorganizuje konkurs Młodzi w Łodzi Mam Pomysł na Startup poświęcony projektowaniu rozwiązań innowacyjnych zorientowanych na projektowanie rozwiązań przyszłości; była ekspertką w międzynarodowym projekcie w zakresie metodologii design thinking; zaprojektowała i zrealizowała 8 międzynarodowych programów rozwoju kompetencji przedsiębiorczych i innowacji dla Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii; jest wykładowczynią Przedsiębiorczości w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej; współpracowała z takimi markami jak: Bank Gospodarstwa Krajowego, Santander, GFT Poland, Idea HUB, Osom Studio, Karolinska Instituted, YES!DELFT, MaMy Projekt, EIT Health, Bionanopark, NT Group i inne.

Julka Skrzypkowska
Klientocentryczne projektowanie produktów i usług.

Wszystko jest zaprojektowane przez kogoś i dla kogoś. Jednak czasami zdarza się, że korzystając z niektórych produktów, usług, miejsc użyteczności publicznej czy przestrzeni miejskich, dochodzimy
do wniosku, że projektant lub pomysłodawca niezbyt wnikliwie przeanalizował i rozpoznał potrzeby, oczekiwania czy też ograniczenia, z jakimi zmagają się ich odbiorcy. Czego zabrakło? Zrozumienia,
empatii i klientocentrycznoci – czyli koncentracji na tym czego potrzebują użytkownicy, aby z pełni i z powodzeniem korzystać z użytecznych rozwiązań.
Ten wykład będzie poświęcony klientocentryczności, która w połączeniu z metodyką design thinking
(myślenie projektowe) pozwala na mądre i empatyczne projektowanie rozwiązań dla nas wszystkich.

Joanna Neczajewska

Terapeutka, tłumaczka, trenerka, edukatorka, samorzeczniczka, przedsiębiorczyni, mentorka – tyle o rolach zawodowych i o doświadczeniu. Socjolożka, andragożka, terapeutka pedagogiczna i systemowa, filolożka – tyle o wykształceniu. Certyfikowana Trenerka i praktyczka licznych narzędzi służących rozwojowi: FRIS®,  RMP® – Reiss Motivation Profile, Points Of You, Racjonalna Terapia Zachowań, Iconthinking®, Lego® Based Therapy, kynoterapeutka, konsultantka. Koordynatorka programu wsparciowego FRIS® Pomaga. Pasjonatka życia i własnej pracy, kieruje się mottem: „Nie wystarczy zdobywać wiedzy, trzeba jeszcze się nią dzielić” i tą ideą stara się zarazić innych. Lubi ludzi – lubi z nimi przebywać i od nich czerpać, bo spotkanie z drugim człowiekiem to dla mnie zawsze wymiana wiedzy i energii; inspiruje i wspiera, zachęca do działania. Fascynatka i zapalona „używaczka” nowych technologii, edukatorka w obszarze TIK, projektowania uniwersalnego i kompetencji cyfrowych. Od 2000 roku pracuje indywidualnie, zespołowo w różnych konfiguracjach oraz grupowo: z dorosłymi, młodzieżą i rodzicami, którzy stoją u progu ważnych decyzji czy zmian, poszukują drogi zawodowej, chcą odkryć siebie i realizować swoje talenty oraz pasje. Pomaga im odkrywać i wykorzystywać swoje prawdziwe predyspozycje, umiejętności i nieoszlifowane diamenty, by mogli żyć w zgodzie ze sobą i pracować z pasją. Mama, żona, psiara, optymistka,fotografka, podróżniczka. Lubi tworzyć haiku.

Joanna Naczajewska
To mnie drapie! - o sensorycznych wyzwaniach w miastach XXIw.

Żyjemy coraz szybciej i coraz intensywniej. Od czasów rewolucji przemysłowej wszystko w miastach przyspieszyło. I nie ustaje. Wszechobecna technologia i technizacja życia miały zmienić nasz świat. I tak się też stało. Ale z jakim skutkiem? Jakie konsekwencje to niesie dla przeciętnego mieszkańca? Dla jego czasu wolnego? Dla głowy? Dla zdrowia? Jakie wyzwania stawia przed nim nieustający pęd rozwoju? Na co trzeba zwrócić uwagę przy projektowaniu miast z punktu widzenia zmysłów? – o tym i wszelkich pułapkach powiemy sobie podczas prelekcji o znamiennym tytule “To mnie drapie – o sensorycznych wyzwaniach miast XXI wieku”

Czy da się wyciszyć zmysły?

Czy da się wyciszyć zmysły? Żeby się tego dowiedzieć, spróbujemy zaprzyjaźnić się bliżej z naszymi zmysłami i rozłożyć je na czynniki pierwsze. Opowiemy sobie typach skrajnych i typach mieszanych; o wyostrzaniu i odwrażliwianiu – poszukamy skutecznych indywidualnych recept na przeciwdziałanie pułapkom, które mogą zastawiać na nas nasze zmysły. Co robią nam zmysły i jak oszukuje nas mózg – czy da się przewidzieć jego kolejne ruchy?

Wojciech Glac

Wojciech Glac jest neurobiologiem z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego największą pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu – od 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, każdego roku prowadzi kilkadziesiąt wykładów popularyzujących neurobiologię i jest laureatem nagrody Popularyzator Nauki w kategorii Naukowiec w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki organizowanym przez Serwis Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Wojciech Glac
Funkcjonowanie mózgu w odpowiedzi na bodźce o różnej modalności i natężeniu

Prelekcja podczas Konferencji.

Funkcjonowanie mózgu zależne jest od napływu bodźców czuciowych z otoczenia oraz wnętrza ciała. Odpowiedni poziom pobudzenia czuciowego konieczny jest do prawidłowego funkcjonowania nie tylko procesu percepcji, ale również procesów związanych ze wzbudzeniem, czuwaniem, uwagą i świadomością. Bodźce czuciowe stanowią również naturalne źródło emocji. Funkcjonowanie tych i innych procesów mózgowych zmienia się w zależności od modalności bodźców, gdzie deficyty związane z danym zmysłem mogą znacząco zmieniać funkcjonowanie mózgu. Podobne znaczenie ma również natężenie bodźców docierających do mózgu, gdzie zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża siła bodźców oraz ich liczba mogą powodować dysfunkcje procesów emocjonalnych, uwagi czy świadomości. Odpowiedź mózgu na bodźce sensoryczne wykazuje również zmienność międzyosobniczą, która związana jest między innymi z reaktywnością układu emocjonalnego. Podczas wykładu poruszone zostaną te i inne zagadnienia w celu zobrazowania funkcjonowania mózgu w odpowiedzi na pobudzenie sensoryczne u osób o zróżnicowanym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego oraz charakteryzujących się deficytami czy niepełnosprawnością.

Agnieszka Parol

Rolowanie wykluczenia jest moją misją. Znam wytyczne dostępności cyfrowej, jednak przede wszystkim myślę o ludziach. Chcę by wszyscy byli równo traktowani, w życiu realnym i w internecie. Niezależnie od deficytów, niepełnosprawności, wieku czy ograniczeń.

Wiem, bo jestem tego przykładem, że dzięki świadomości i zaangażowaniu administratorów stron:
ℹ️ osoby niewidzące mogą oglądać zdjęcia, zapoznawać się z dokumentami, zwiedzać muzea
ℹ️ osoby niesłyszące mogą słuchać wywiadów
ℹ️ osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą poznać w internecie architekturę miejsca, przed wizytą.

Chętnie podzielę się doświadczeniami o dobrej komunikacji, dostępnych cyfrowo stronach internetowych (w tym profilach na platformach społecznościowych). Zasadami umieszczania tekstów alternatywnych i audiodeskrypcji. Ale również zagadnieniami ochrony własności intelektualnej. Z ochotą poznam Wasze doświadczenia w kwestii szeroko rozumianego wykluczenia.

Zapraszam do wspólnego rolowania!

Agnieszka Parol
O potrzebach osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, o traktowaniu ich w instytucjach publicznych, o wykluczeniach cyfrowych i architektonicznych i sposobach by im zapobiegać

Prelekcja podczas Konferencji.

Czy osoby z niepełnosprawnościami sensorycznymi potrzebują specjalnego języka?
Jak chcą być traktowane w urzędach i innych instytucjach publicznych? Czy w
przestrzeni publicznej oczekują pomocy i jak ją nieść? Jakie proste rozwiązania
pomogą by przestrzeń cyfrowa i architektoniczna była przyjazna i dostępna?
Zapraszam na spotkanie, które pozwoli spojrzeć na osoby z niepełnosprawnością
sensoryczną szeroko otwartymi oczyma i umysłami.

Justyna Mańkowska

Moderuje Justyna Mańkowska.

 

Fundacja Katarynka – audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących. Dostosowanie filmów, sztuk teatralnych, wydarzeń kulturalnych i sportowych, na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Twórca, operator i administrator pierwszego w internecie portalu VOD z filmami dostosowanymi dla osób niewidomych i słabosłyszących ADAPTER.pl

Dostawca audiodeskrypcji do wydarzeń kulturalnych i sportowych dla największych nadawców w kraju (Polsat, ITI, NC+, Stadion Narodowy, Orange Warsaw Festiwal itp.)

Natalia Kaczor

Panelistka – Natalia Kaczor

 

Małopolska Kultura Wrażliwa – platforma wymiany wiedzy i informacji dla wszystkich zainteresowanych poszerzaniem dostępności instytucji kultury, jak również dla osób z niepełnosprawnościami, które korzystają z ich oferty. Znajdziecie tu szereg informacji, aktualności i wytycznych związanych z naszym projektem, opis poszczególnych instytucji i ich ofertę kulturalną, a także treści związane z tematem dostępności.

Małgorzata Szumowska i Sebastian Grzywacz

Paneliści – Małgorzata Szumowska i Sebastian Grzywacz

 

Niewidzialna Wystawa – wyobraź sobie, że całkowicie gaśnie światło… Czy godzina bycia osobą niewidomą może otworzyć Ci oczy? Może! Niezwykła przygoda – wyprawa przez absolutną ciemność w towarzystwie przewodnika – osoby niewidomej lub słabowidzącej może całkowicie zmienić Twoje postrzeganie świata. Sześć całkowicie wyciemnionych pomieszczeń wiernie odwzorowujących scenerie znane z Twojego codziennego życia. Doświadczenie świata za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu, a nawet smaku… Ta niezwykła podróż to lekcja integracji, pokory i radości życia. Niewidzialna Wystawa zawitała do Warszawy 10 grudnia 2011 roku i od tego momentu nie przestaje zaskakiwać! Wśród wyróżnień, jakie otrzymała Niewidzialna Wystawa możecie znaleźć m.in. – Muzeum Roku 2018, 2017, 2016, 2015, 2014 w plebiscycie Warszawiaki – Lodołamacz 2017 – pracodawca wrażliwy społeczenie – I miejsce na etapie regionalnym (województwo mazowieckie, wielkopolskie, łódzkie i zachodniopomorskie), II miejsce na etapie centralnym – Certyfikat Trip Advisor

Zaufaj nam w ciemno!

Jacek Piotrowski

Stracił wzrok w wieku czterech lat.
Od zawsze interesował się psami,
pod koniec lat dziewięćdziesiątych zainteresowanie przerodziło się w pasję.
Z psami przewodnikami pracuje od 2006 r. Wyszkolił osobiście 2 psy przewodniki.

Od 2008 r. jest konsultantem ds. Osób niewidomych:

  • pracował w Biurze do spraw osób niepełnosprawnych UJ,
  • tworzył swoją fundację „Bez przeszkód”,
  • szkolił wolontariuszy w ramach  wolontariatu dla osób niewidomych Fundacji Bez Przeszkód,
  • Konsultował wiele makiet i tyflografik,

Od 2019 r, pracuje jako przewodnik na Wystawie w Stronę Ciemności, w ramach Centrum Nauki i Zmysłów przy Pawiej 34 w Krakowie.

Justyna Mańkowska
Małgorzata Szumowska i Sebastian Grzywacz z psem przewodnikiem
Natalia Kaczor
Jacek Piotrowski
Debata - Miasto przyszłości. Usługi. Przestrzeń. Uczestnictwo.

Debata podczas Konferencji.

Paneliści będą dyskutowali na temat różnych perspektyw na wygodne, pełne, satysfakcjonujące życie osób z niepełnosprawnością wzroku w mieście.

Debata będzie również próbą odpowiedzi m.in. na pytania:

  • Jaką widzimy w tym życiu rolę nowych technologii. A może nie widzimy?
  • Czy są obszary, gdzie bezwzględnie wygrywają relacje i na ich rozwoju powinniśmy się skupić? Jeśli tak to dlaczego?
  • Czy i jak połączyć czynnik ludzki i technologię?
  • Jakie ogólnie widzimy kierunki rozwoju na najbliższe lata w obszarach, którymi się zajmujemy?
  • Jakie są trendy i widoki na przyszłość?

Karol Stępień

 
Software Development Manager w Tesco Technology Poland.
 
Programista zajmujący się obecnie głównie aplikacjami webowymi, ale mający doświadczenie również w tworzeniu rozwiązań mobilnych. Profesjonalnie tworzy oprogramowanie od 2015 roku, od samego początku obracając się w międzynarodowym środowisku.
 
Każdego dnia stara się optymalizować zarówno twarde jak i miękkie aspekty pracy dewelopera, by móc jak najszybciej dostarczać dopracowane rozwiązania pracując przy tym w dobrej atmosferze.
 
Ostatnio szczególnie skupia się na dostosowywaniu tworzonych rozwiązań do standardów dostępności, a także szerzenia wiedzy w tym temacie.
 
Entuzjasta nowinek technologicznych i okazjonalny gracz PlayStation.

Karol Stępień
Dostępność w oprogramowaniu to więcej niż dopasowanie się do standardów.

Prelekcja podczas Konferencji.

Aby nasza aplikacja mogła być wykorzystywana przez jak największą liczbę użytkowników należy pamiętać o osobach z niepełnosprawnościami – zarówno tymi trwałymi jak i tymczasowymi.

Najczęstsze podejście do tego tematu polega na dostosowaniu tworzonego oprogramowania do kilku najbardziej podstawowych wymogów specyfikacji dostępności WCAG, korzystając z wybranych narzędzi oferowanych przez języki programowania.

W programie prelekcji między innymi o tym, dlaczego nie jest to wystarczające i na co zwracać uwagę podczas tworzenia przystępnych aplikacji.

Zapraszam!

Filip Piękoś

Uczeń 2-giej klasy ZSTiO w Jarosławiu, wynalazł i patentuje bezdotykowe klawiatury dla osób z niepełnosprawnością.

Artur Tutka

Nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSTiO w Jarosławiu, drukiem 3D pomaga dzieciom i młodzieży bez rąk.

Filip Piękoś
Artur Tutka
Wykład inspiracyjny

Prelekcja podczas Konferencji.

Opowiemy o tym:

  • jak ułatwić osobom z niepełnosprawnością pracę przy komputerze używając klawiatury bezdotykowej „ZHELTA K42”,
  • jak umożliwić komunikację z osobą chorą przy użyciu „ZHELTA K16 Communicator”,
  • jak uszczęśliwiamy dzieci i młodzież drukując im rączki na drukarkach 3D.

Barbara Adamska

Specjalistka UX i kognitywistka z pasją do słów. Jej filiżanką herbaty jest prosty język – i ma nadzieję, że podzieli się tą herbatą z innymi. W swojej codziennej pracy tworzy strategie i poradniki treści, pomaga uprościć tekst w różnych kontekstach – od aplikacji bankowych po mailing i interfejs użytkownika.

Barbara Adamska
Tymczasowa pełnosprawność – jak zmienić swoje myślenie o projektowaniu dla osób z niepełnosprawnością

Prelekcja podczas Konferencji.

Podczas prezentacji opowiem o tym, że niepełnosprawność to w oczach wielu osób koncept nakładany przez społeczeństwo, a nie przypadłość jednostki. Przedstawię spektrum person projektowych Microsoftu i to, jak dzięki tego typu narzędziom możemy zrozumieć, że niepełnosprawność na pewnym etapie życia może dotyczyć każdej i każdego z nas. Oprócz tego wspomnę też o projektowaniu włączającym i uniwersalnym – co tak naprawdę oznaczają te określenia i czego dotyczą.

Prezentacja na tip top! – ostatnie szlify pitchdecków

Warsztat podczas Panelu Mentorskiego.

Drugi dzień hackathonu to czas na przygotowanie prezentacji i dopracowanie projektu tak, by można go było zaprezentować osobom w panelu jurorskim. Z własnego doświadczenia po kilku wygranych w hackathonach ogólnopolskich i międzynarodowym, opowiem, jak przygotować dobrą prezentację, na czym się skupić i co pominąć. Pomogę także osobom uczestniczącym w hackathonie dopracować ich już przygotowane projekty. 

Monika Roszak-Malanowicz

Specjalistka ds. komunikacji społecznej, koordynatorka ds. dostępności, copywriterka, edukatorka.
Przez 12 lat pracy w urzędzie kreowała nowe podejście do obsługi klient (w tym osób ze szczególnymi potrzebami) oraz przecierała ścieżki poszerzania dostępność architektonicznej, informacyjno-
komunikacyjnej i cyfrowej w Zarządzie Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu. Obecnie pracuje jako specjalista ds. dostępności cyfrowej w Fundacji Wrota Edukacji – EduGate. Jest zaangażowana w program „Uczenia dostępna” w Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu. Tworzy dostępną komunikację. Ukończyła kulturoznawstwo i public relations na UAM w Poznaniu oraz studia podyplomowe grafiki
projektowej w Collegium DaVinci.

Monika Roszak-Malanowicz
Czy dostępność się opłaca? O biznesie, który nie wyklucza.

Prelekcja podczas Konferencji.

Trendy ostatnich lat pokazują, że designerzy zauważają osoby ze szczególnymi potrzebami. W świecie
towarów i usług na najwyższym poziomie „projektowanie” łączone jest ze słowem „uniwersalne”, a
„dostępność” przestała kojarzyć się z ograniczeniem i stratą (estetyczną, funkcjonalną,
merytoryczną).
Kiedy świat biznesu zacznie w pełni doceniać uniwersalne projektowanie? Jak przejawiają się
dostępność i inkluzywność w designie? Dlaczego dostępność jest ważna? Na te pytania postaram się
poszukać odpowiedzi w wystąpieniu.
Ciche godziny w supermarketach, buty Nike, które można założyć bez użycia rąk, dostępne strony
internetowe, przyjazny w obsłudze kontroler Xbox, kampania reklamowa prezerwatyw Durex,
kolekcja ubrań Tommy’ego Hilfiger’a, modele lalki Barbie na wózku, z bielactwem, czy z aparatem
słuchowym. – Posłużę się licznymi przykładami ze światowego i polskiego podwórka, aby udowodnić
tezę, że „dostępnościowe” działania mają swoje uzasadnienie biznesowe.
W osobie z niepełnosprawnością coraz więcej projektantów widzi konsumentkę i konsumenta,
użytkowniczkę i użytkownika, klientkę i klienta. Coraz popularniejsze staje się pojęcia „ekspertka /
eksperci przez doświadczenie”.
W wystąpieniu podejmę się (idealistycznej) próby określenia roli projektanta we współczesnym
świecie, rządzonym przez prawo popytu i podaży. Poszukam argumentów potwierdzające
twierdzenie, że projektowanie dostępności nie jest przymusem, obowiązkiem, czy przykrym
wymogiem. Dla projektanta dostępność to naczelna zasada, która jest przyczynkiem do kreatywności,
szerokiego spojrzenia na produkt czy usługę.

Jacek Piotrowski

Stracił wzrok w wieku czterech lat.
Od zawsze interesował się psami,
pod koniec lat dziewięćdziesiątych zainteresowanie przerodziło się w pasję.
Z psami przewodnikami pracuje od 2006 r. Wyszkolił osobiście 2 psy przewodniki.

Od 2008 r. jest konsultantem ds. Osób niewidomych:

  • pracował w Biurze do spraw osób niepełnosprawnych UJ,
  • tworzył swoją fundację „Bez przeszkód”,
  • szkolił wolontariuszy w ramach  wolontariatu dla osób niewidomych Fundacji Bez Przeszkód,
  • Konsultował wiele makiet i tyflografik,

Od 2019 r, pracuje jako przewodnik na Wystawie w Stronę Ciemności, w ramach Centrum Nauki i Zmysłów przy Pawiej 34 w Krakowie.

Jacek Piotrowski
Technologia wspierająca i dobre praktyki w projektowaniu.

Prelekcja podczas Konferencji.

Czy istnieje sposób na wyeliminowanie barier technologicznych, z jakimi mierzą się osoby
niewidome? Jak przystosować swój produkt, aby stał się w pełni dostosowany do potrzeb takich osób? A co Twoja firma może zaproponować? Czym są i na czym polegają dobre praktyki w projektowaniu?
Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI ma zaszczyt zaprosić Państwa na wykład poświęcony technologicznym zagwozdkom w kontekście osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi.
Niewidomy przewodnik z wystawy ,,w stronę ciemności” z Centrum WOMAI przedstawi, co może pomóc osobom niewidomym w poruszaniu się po technologicznym świecie. Podczas wykładu główny nacisk zostanie położony na to, jak ważne jest dostrzeganie przeszkód technologicznych oraz na
czym mogłaby polegać próba ich pokonania.
W programie między innymi:
– korzystanie ze sprzedaży internetowej
– dostępność aplikacji
– dostępność wnętrz i architektury
– próby rozwiązania barier technologicznych jako przykład dobrych praktyk w projektowaniu.

Serdecznie zapraszamy!

Prowadzący: Jacek Piotrowski

Konrad Sokół

Jak sam mówi o sobie:

Jestem osobą ociemniałą. Wzrok zacząłem tracić około 3 lat temu. Jestem byłym kierowcą zawodowym. Był czas oczekiwania na poprawę wzroku ale po  12 operacjach okazało się że brakuje
chemii i techniki żeby odzyskać wzrok. 

Rok temu, w sierpniu, byłem na szkoleniu z fundacji Vis Maior. Nauczyłem się tam rzeczy potrzebnych do życia osobie niewidomej. Do Krakowa
przyjechałem z początkiem lutego tego roku, z wiarą , że duże miasto daje większe możliwości. I nie
zawiodłem się. Porzuciłem dotychczasowe życie i rzuciłem się w wir nowego.

Zostałem niewidomym
przewodnikiem w WOMAI. Staram się o psa przewodnika, biorę udział w projekcie NIEWIDOMI LIDERZY WIDOCZNIE AKTYWNI.

Dnia 23. 06. 2022 przeszedłem rozległy udar. Dzięki otaczającym mnie ludziom, ich wsparciu i mojemu uporowi, wróciłem do pracy w WOMAI.

Wracam także do przerwanych projektów. Staram się być aktywny i samodzielny by móc prowadzić w  miarę normalne życie.

– Konrad Sokół

Jacek Sokół
Warszaty sensoryczne i poruszania się z pomocą laski

Warsztaty podczas Panelu Mentorskiego.

Gdyby tak wziąć do ręki białą laskę, zasłonić oczy i… ruszyć przed siebie! Wejdź w buty osoby niewidomej i przekonaj się na własnej skórze, z jakimi trudnościami na co dzień muszą się zmagać.
Czy da się dostosować przestrzeń publiczną tak, aby niewidomi mogli się poruszać w niej
samodzielnie?
Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI ma zaszczyt zaprosić Państwa na interaktywne warsztaty z poruszania się z białą laską. Podczas zajęć niewidomy przewodnik z wystawy ,,w stronę ciemności” pokaże Państwu, na czym polega ta niełatwa sztuka. Opowie także o dobrym zachowaniu w stosunku do osoby niewidomej. Pomagać czy raczej pozwolić radzić sobie samemu? Jak wygląda to z perspektywy samego niewidomego?
Serdecznie zapraszamy!
Prowadzący: Konrad Sokół

Agnieszka Nantka

Z wykształcenia jestem ekonomistką, księgową i marketerką.
Mam za sobą 10-letnie doświadczenie pracy w korporacji na stanowisku kierowniczym, dlatego doskonale znam ten system pracy i fazy rozwoju pracownika. Mam za sobą również lekcję w postaci nieudanej działalności gospodarczej, którą byłam zmuszona zamknąć przez wydarzenia w życiu osobistym.

Bardzo dobrze znam ekstremalnie trudne sytuacje życiowe, bo od 10 lat jestem mamą Pawła z głęboką niepełnosprawnością ruchową, który urodził się zdrowy, ale w szpitalu doszło do zakażenia bakterią. Niestety przez zaniechanie działania osób odpowiedzialnych nasze wspólne życie zmieniło się diametralnie. Paweł nie mówi werbalnie, dlatego aby móc się z nim komunikować kształciłam się w kierunku komunikacji alternatywnej.
To cierpliwość i uważność na drugiego człowieka pozwalają mi zrozumieć syna i wciągnąć Go do świata osób mówiących, by czuł się zrozumiany przez innych. Swoją wiedzą i pracą z synem dzielę na swoim kanale YouTube, wciągając i motywując inne mamy dzieci niemówiących do trudnej pracy ze swoimi dziećmi. Przełamuję w ten sposób stereotyp nie mówi – nie rozumie.

Jestem certyfikowanym trenerem mentalnym, a moje bogate doświadczenia życiowe pomagają mi w motywowaniu innych do działania i przełamywania swoich własnych ograniczeń. Pomagam trwale zbudować pewność siebie i podnieść asertywność. Pomagam przywrócić radość życia i ponownie nadać jemu sens, tak aby żyć pełnią swoich możliwości.

Prywatnie pomimo niepełnosprawności syna znalazłam sposób na wspólne jeżdżenie na nartach, rowerze czy żeglowaniu po jeziorach.

Mój ulubiony cytat to:
„Nie możemy zmienić kierunku wiatru, ale możemy inaczej postawić żagle.” – Andreas Pfluger

AGNIESZKA NANTKA
Wsparcie mentalne uczestników hackathonu

Tu wkrótce pojawi się opis…

Bartłomiej Świstak Piotrowski

Konsultant strategii w biznesie.
Pomógł już 650 właścicielom firm.
Ponadto jest liderem Eksperymentalnej Agencji Reklamowej.

Bartłomiej Świstak Piotrowski
Jak tworzyć pomysły i je dopracowywać

Warsztaty podczas Panelu Mentorskiego.

 

Angelika Szkołuda

Menedżerka kultury, społeczniczka, działająca na rzecz dostępności, wielokulturowości i środowiska. Współzałożycielka ekologicznej marki BreadPack i trenerka w projekcie Warszawska Akademia Dostępności. 
 
Od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Kultury bez Barier. Pracowała również w zespole Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. Dostępności, gdzie zajmowała się dostępnością wydarzeń, dokumentów i dostępnością cyfrową.
 

ANGELIKA SZKOŁUDA
Konsultacje mentorskie podczas dyżuru Mentorów

Wsparcie uczestników podczas samego hackathonu.

Marcin Krzanicki

Projektant z kilkunastoletnim doświadczeniem w świecie analogowym i cyfrowym. Pracował dla sektora publicznego i edukacji, branży lotniczej, usług i finansów. Łącząc ze sobą doświadczenia projektanta i edukatora, zmieniał podejście instytucji do użytkowników.

Specjalizuje się w projektowaniu szeroko rozumianych narzędzi – usług i rozwiązań wspierających użytkowników w ich codziennych zadaniach (zarówno na rynku B2B jak i B2C).

Aktualnie związany z Ocado Technology, gdzie pracuje nad tym by z danych korzystało się szybciej i łatwiej. Wykładowca użyteczności i dostępności cyfrowej na krakowskim AGH i warszawskim SWPS.

Prywatnie ojciec cudownej córki, która codziennie przypomina mu jak ważne jest pytanie „dlaczego?”.

Marcin Krzanicki
Obserwuj, myśl, działaj - dostępność w procesie projektowym

Warsztat podczas Panelu Mentorskiego

Agnieszka Janicka-Maj

Wyznaję zasadę, że nawet jeżeli czegoś nie widać (np. emocji), nie znaczy, że tego nie ma…
Jestem absolwentką Akademii Trenerów Mentalnych, której twórcą jest trener mentalny Mistrzów Świata -Jakub B. Bączek.
Zaczynałam od roli trenerki i instruktorki, następnie już jako mentorka pracowałam z setkami Klientów rocznie. Zbudowałam wiele relacji, poznałam Ludzi o różnych charakterach, potrzebach i zapleczu zawodowym.
Moje doświadczenia pochodzą głównie z obszarów wsparcia osób w kryzysie, trudnych sytuacjach emocjonalnych, osób, które mają w swoim życiowym doświadczeniu stratę, smutek, ale też spadki nastroju, wynikające z przeciążenia i długotrwałego stresu.
Od 2000 roku współpracowałam kolejno z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Jagiellońskim, Collegium Maius UJ, Izbą Przemysłowo-Handlową, Targami Kielce SA, Centrum Zdrowia Dziecka oraz Muzeum i Parkiem Etnograficznym. Jestem autorką i realizatorką międzynarodowych 9-cio tygodniowych staży dla osób w kryzysie i zmianie, organizowanych w Niemczech i we Włoszech.
Obecnie prowadzę zajęcia zarówno dla Kadry Dydaktycznej jak i Studentów ze specjalnymi potrzebami z Uniwersytetu Gdańskiego.
Współpracuję z Royal National Insitute for the Blind z Wielkiej Brytanii i Europejską Unią Niewidomych, w zakresie wsparcia emocjonalnego i powrotu na rynek pracy osób po ciężkich uszkodzeniach i utracie wzroku. Prowadzony przez mnie Ośrodek Treningowo-Rehabilitacyjny MEDISON został uznany za wzorcowy przez Amerykańską Agencję VISION AWARE za innowacyjne metody szkoleniowe i rehabilitacyjne oparte na treningu mentalnym.
Jestem też częstym gościem audycji radiowych, dotyczących inteligencji emocjonalnej, budowania pewności i wykorzystania emocji, jako nośnika motywacji. W latach 2015-2019 występowałam obok psychologów i socjologów w roli experta w cyklu rozwojowym „Jak być bogatym człowiekiem” w Polskim Radio Kielce.
Cenię wolność wyboru, samozaparcie i relacje Human-to-Human .

Wojciech Maj

Niezależny specjalista w dziedzinie technologii dla niewidomych.
 
Jestem absolwentem Filologii Angielskiej Uniwersytetu Śląskiego; od 1893 roku Tłumaczem Przysięgłym Języka Angielskiego. Od 30 lat jestem także przedsiębiorcą, doradcą, szkoleniowcem, trenerem mentalnym i mentorem. Jestem też poetą i muzykiem.
Poprzez poradnictwo i doradztwo w zakresie doboru najlepszych rozwiązań technologicznych, pomagam  osobom niewidomym i słabowidzącym powracać do sprawnego funkcjonowania w życiu codziennym i zawodowym. 
Od lat lokalizuję i wprowadzam na polski rynek rozwiązania i technologie wspomagające tę grupę odbiorców. 
Jestem współautorem międzynarodowych programów rehabilitacyjno-szkoleniowych, docenionych i promowanych przez europejskie i amerykańskie instytucje rehabilitacyjne.
Legitymuję się współpracą z uczelniami w Polsce i za granicą, szkołami dla osób niewidomych i słabowidzących, polskimi i zagranicznymi organizacjami działającymi na rzecz niewidomych oraz wieloma firmami produkującymi rozwiązania wspomagające z całego świata.

Agnieszka Janicka-Maj
Wojciech Maj
Codzienne wyzwania osób niewidomych

Warsztaty podczas Panelu Mentorskiego.

  1. samoobsługa, higiena osobista, wygląd, make-up;
  2. mieszkanie: strategiczne pomieszczenia – kuchnia – techniki i sprytne sposoby na utrzymanie porządku, czystości oraz przygotowywanie posiłków i podejmowanie gości; łazienka- utrzymanie higieny pomieszczenia; salon- estetyka;
  3. szafa na różne okazje- dobór odzieży, zakupy, kształtowanie własnego stylu-budowanie spójnej garderoby, dodatki i biżuteria, dresscode w różnych okolicznościach;
  4. samodzielne poruszanie się – orientacja przestrzenna w miejscu zamieszkania, najbliższej okolicy, w podróży;
  5. dostęp do informacji, umiejętności wspierające samodzielność;
  6. technologia;
  7. emocjonalne aspekty utraty wzroku.

Paweł Węgier

Jego misją jest, aby Polki i Polacy byli bardziej spokojni, częściej uśmiechnięci i żyli w zgodzie ze sobą.

 

Zdrowiem psychicznym i mentalem zaczął zajmować się na poważnie około 2015 roku, kiedy to przejął pierwszy zespół sprzedażowo – obsługowy w Orange Polska S.A. Dosyć szybko zauważył, że nastroje oraz to jak wygląda mental jego zespołu, bezpośrednio przekłada się na wyniki. Zaczęło się od spotkań, na których zamiast na tabelkach, skupił się na rozwoju ludzi. Obecnie doradcy, z którymi wtedy pracował, mówią, że to właśnie te spotkania dały im najwięcej zarówno w pracy jak i życiu prywatnym.

 

Spędził 12 lat pracy w międzynarodowej korporacji, z czego ponad połowę na stanowiskach managerskich. Nauczyło go to m.in. zarządzania zespołem oraz samym sobą. Praca, to ludzie. Pielęgnuje tę myśl w sobie do dziś.

 

W 2019 roku postanowił sformalizować swoje wcześniejsze działania oraz poszerzyć dotychczasową wiedzę w Akademii Trenerów Mentalnych Jakuba B. Bączka. Zdając egzamin końcowy uzyskał certyfikat Trenera Mentalnego.

 

Jego motto: Nikt nie przeżyje Twojego życia za Ciebie, więc „get to work” i żyj!

Paweł Węgier
Wsparcie uczestników hackathonu

Trener Spokoju i Trener Mentalny

Róża Książek-Czerwińska

Róża Książek - Czerwińska
Wykład podczas konferencji

Tu pojawi się opis wykładu 

Miłosz Blasiak

Fullstack developer w Fundacji Innovations Hub, z ponad trzemy-letnim doświadczeniem w rozwijaniu komercyjnych, biznesowych aplikacji webowych.

W wolnych chwilach student Informatyki Gier Komputerowych oraz fan sportów walki.

Miłosz Blasiak
Wsparcie uczestników hackathonu